Dożynki otworzyło złożenie symbolicznego bochenka chleba przez starostów dożynek, Annę i Tomasza Rajterów, na ręce księdza proboszcza i wójta Gminy Obsza, Andrzeja Placka, który życzył rolnikom wszelkiej pomyślności i zadowolenia z tej trudnej pracy:
Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii w Zamchu, ks. Henryk Pokora, który już wstępie mówił do rolników o ich ciężkiej pracy:
Z kolei w homilii kapłan podkreślił, że praca rolnika jest nam wszystkim niezbędna i zwrócił uwagę na ogromną wartość chleba w życiu każdego z nas:
Bezpośrednio po mszy świętej nastąpił przejazd korowodu dożynkowego, który jest nietypową częścią uroczystości dożynkowych. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy, Bożena Bednarczuk tłumaczyła, dlaczego obszańscy rolnicy włączają się w to ogólnopolskie dziękczynienie za plony:
Nie zabrakło również tradycyjnych, ludowych przyśpiewek:
Ostatnim punktem tegorocznego świętowania był festyn dożynkowy, który miał miejsce na placu przy remizie OSP w Zamchu. Tutaj z montażem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Zamchu. Obok nich na plenerowej scenie zaprezentowali się artyści związani z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Obszy m.in. Orkiestra Dęta z Obszy oraz wokaliści i instrumentaliści z ogniska muzycznego, które prowadzi Tadeusz Kubów. Przed publicznością wystąpiła również grupa kabaretowa ze Śląska z programem muzyczno-satyrycznym ‘Biesiada Polska’, a po niej zespół ‘Jambo Africa’. Dla dzieci przygotowano także wioskę indiańską, zaś do tańca pod gwiazdami zagrał zespół ‘Meffis’.
Napisz komentarz
Komentarze