KRZ sprawuje nad nią patronat medialny. Warto przeniknąć do urokliwego świata pogranicza, bo obok stałych punktów w programie – licznych koncertów, prezentacji multimedialnych, konferencji, seansów filmowych, wystaw, spotkań z ludźmi kultury i nauki – w tym roku znajda się także nowe elementy.
Na początek organizatorzy przygotowali koncert kameralny artystów Polskiej Opery Królewskiej. „PIEŚNI, ARIE I DUETY z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki” zabrzmią dziś o godz. 18:00 w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu. W wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świątyni wystąpią Justyna Stępień (sopran) i Witold Żołądkiewicz (baryton). Muzykom towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy w składzie Mariola Peron (I skrzypce), Anna Panufnik (II skrzypce), Joanna Kujda (altówka) i Zofia Pieniak (wiolonczela).
Piątkowy poranek rozpoczniemy z Herbertem na lubaczowskim Rynku, a po południu w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się wieczór poświęcony poecie. Wieczorne atrakcje rozpocznie „Cykl wizyt w Kosmosie z powieści Stanisława Lema”. Wspólna przygoda z AstroWidokami przyniesie nam całkowite zaćmienie Księżyca, które będzie najdłuższe w XXI wieku, potrwa 102 minuty. Tej nocy odbędzie się również Wielka Opozycja Marsa. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 15 lat Czerwona Planeta znajdować się będzie najbliżej Ziemi. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi, to wszystko będzie można zobaczyć z lubaczowskiego Rynku.
W sobotę organizatorzy proponują zjeść „(…)lwowskie śniadanie…”. Na Małym Targu w Lubaczowie, przy ul. św. Anny pojawią się Koła Gospodyń Wiejskich, które promować będą kuchnię kresową. Później w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się III Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, a wieczorem na Rynku zobaczymy pokaz Street Workout i uczestniczyć będziemy w koncertach muzycznych. Niezwykle ciekawie zapowiada się niedzielne popołudnie i wieczór. Na lubaczowskim Rynku zapanują lata 20. i 30. XX w. Na scenie pojawią się kapele podwórkowe, nie zabraknie pokazów żonglerki, kuglarstwa, przejechać się będzie można dorożkami, odbędzie się spacer na linie, otwarta zostanie Strefa Niepodległości i cafe mobil. Rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejsze przebranie z minionej epoki.
Od przyszłego tygodnia organizatorzy zapraszać będą także do innych miejscowości powiatu na Dzień Harcerstwa, konferencje, warsztaty, sesje, opowieści, koncerty, wernisaże, Dni Ormiańskie, spektakle. W niedzielę 5 sierpnia odbędzie się Wielki Finał. W Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej rozstrzygnięte zostaną konkursy kulinarne, pojawią się gwiazdy Festiwalu – kucharz Tomasz Jakubiak i solista znany z Budki Suflera – Krzysztof Cugowski.
Pełny program Festiwalu Dziedzictwa Kresów znajdziecie na stronie www.festiwalkresow.pl.
(informacja nadesłana)
Napisz komentarz
Komentarze