Polska Opera Królewska powołana została w odniesieniu do historycznych korzeni opery w Polsce, sięgających czasów dynastii Wazów. Z inicjatywy wielkiego miłośnika i mecenasa tej sztuki – króla Władysława IV – w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie powstała pierwsza stała scena operowa w Europie. Złoty czas opery polskiej to także lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wyśmienitemu gustowi zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienki Królewskie – szczęśliwie zachowanej od zniszczeń perły wśród nielicznych już oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich tego okresu, który stanie się ważnym miejscem działalności Polskiej Opery Królewskiej.
Polska Opera Królewska podejmuje tę tradycję w nowej rzeczywistości, rzeczywistości Wspólnoty Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, a swą powinność i tożsamość buduje wokół kardynalnych i fundamentalnych wartości kultury Europy, którymi stale i niezmiennie są Prawda, Dobro, Piękno.
Polska Opera Królewska realizuje swą służbę w szerokim spektrum podejmowanych działań artystycznych, opartych o filary, takie jak:
ŹRÓDŁA – sięganie do początków i źródeł oraz przywracanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej [Hebdomas – Klonowic]
FAMILIA – przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych widzów [Let’s make an opera – Britten]
PASJE i LITURGIE, w ramach których prezentowane będą dzieła oratoryjne
INSTYTUT – platforma współpracy między trzema warszawskimi uczelniami artystycznymi
FESTIWAL jako żniwo, a zarazem plon całego mijającego sezonu artystycznego.
Polska Opera Królewska pod swoje skrzydła przyjmuje także aktywności z zakresu sztuk pokrewnych, w tym:
FORUM – debaty i rozmowy [O. Pyda, Libera, Peryt – dialogi]
JAZZ jako wyraz wolności opery [Pieśń o Bogu ukrytym – Pawlik]
Niezwykle ważną formą aktywności Polskiej Opery Królewskiej, pełniącej misję OPERY W DRODZE, jest także upowszechnianie kultury wysokiej – przedstawień operowych i koncertów symfonicznych – w miejscach z ograniczonym do niej dostępem w całej Polsce.
Koncert realizowany jest w ramach projektu „Kresowa Niepodległa”. Zadanie realizowane i dofinansowane w ramach Programu „Niepodległa” ze środków finansowanych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Pieśni, Arie i Duety w Radrużu
W imieniu organizatorów zapraszamy na koncert artystów Polskiej Opery Królewskiej „Pieśni, Arie i Duety z oper Mozarta, Donizettiego, Pucciniego, Bizeta i Moniuszki” który odbędzie się 26 lipca o godzinie 18:00 w Radrużu (cerkiew pw św. Paraskewy).
- 25.07.2018 12:27 (aktualizacja 04.08.2023 03:53)
Napisz komentarz
Komentarze