Dlatego zapytaliśmy zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Zwierzyniec Ryszarda Teterycza czym charakteryzuje się drewno pokornikowe i jakie jest jego dalsze przeznaczenie.
Zdaniem Tadeusza Murzacza, lidera Zakładu Usług Leśnych w Leśnictwie Zielone nie brakuje drzew zaatakowanych przez kornika ostrozębnego.
Owady - korniki żerują w połączeniach drewna i kory w miazdze i łyku. Głębokość na jaką penetrują drewno to 2 mm. Są przyczyną obumierania drzew i drzewostanów, szczególnie drzew świerkowych, dlatego też są one poważnymi szkodnikami fizjologicznymi w leśnictwie. Drążone przez kornika specyficzne chodniki tworzą charakterystyczny dla tego gatunku obraz żerowania.
Korniki to rodzina Scolytidae - podzielić je można na dwie podrodziny Scolytinae - ogłodki i Ipinae - korniki właściwe. W naszym kraju spotykamy się z około 100 gatunkami tej rodziny. Kornikowate to niewielkie chrząszcze (od 1 do 8 mm wielkości), Mają walcowaty kształt ciała, owalny, wydłużony niekiedy okrągławy, w odcieniach od brunatnej i pstrej do czarnej. Larwy korników są lekko łukowato zgięte z brunatną głową, białawe, beznogie. Poczwarka jest koloru białego. Na końcu odwłoka posiada dwa niewielkie wyrostki.
Napisz komentarz
Komentarze