Pustelnia powstała w końcu 1891 r na bazie niewielkiej zagrody pasterskiej, w sąsiedztwie dawnego monasteru bazyliańskiego. Ludwik Dębicki, właściciel licznych dóbr werchrackich, w tym zagrody zamierzał ofiarować ją Bratu Albertowi. Ten jednak zgodnie z zasadą franciszkańskiego ubóstwa wybrał formę bezpłatnej dzierżawy. Pustelnia funkcjonowała do 1905r. Pomysł wybudowania wiaty w miejscu, gdzie żył modlił się i przebywał św. Brat Albert narodził się równo rok temu-poinformował Robert Banaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Lubaczów.
Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie w swoim wystąpieniu zauważyła że obiekt przystosowany jest zarówno do uroczystości kościelnych jak i pod względem turystycznym. Skierowała słowa podziękowania przede wszystkim w stronę dwóch osób najbardziej zaangażowanych w tworzenie tego miejsca.
Po krótkim wprowadzeniu w sobotnie uroczystości oraz przywitaniu uczestników rozpoczęła się Msza św., której przewodniczyli bp pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński oraz biskup senior Diecezji Charkowsko- Zaporowskiej Marian Buczek. W trakcie kazania bp Leszczyński przybliżył wiernym opis pustelni Brata Alberta, którego dokonał ks. Jan Gnatowski.
Po Eucharystii głos zabrał również Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, który podkreślał, że mimo różnych zmian ustrojowych leśnicy byli zawsze wierni Ojczyźnie i Kościołowi.
Ostatnim punktem programu uroczystości było posadzenie pamiątkowego dęba potomka słynnego Bartka z Zagnańska w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.
Na szerszą relację z tego wydarzenia zapraszamy w piątek o godz. 17.10 w ramach audycji z cyklu "Lasy na Kresach".
Napisz komentarz
Komentarze