Wydarzenie rozpoczął Piknik Militarny na placu Wolności, na którym można było zobaczyć prezentowaną broń, umundurowanie i pojazdy pancerne z okresu II wojny światowej. Następnie zaprezentowano, przygotowaną przez Biłgorajską Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’, inscenizację historyczną wyprowadzenia więźniów z byłego budynku gestapo przy ul. Wandy ‘Wacek’ Wasilewskiej w Biłgoraju.
Następnie wszyscy udali się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, gdzie w intencji pomordowanych partyzantów i ich rodzin została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jerzy Kołtun:
Po Eucharystii nastąpił przejazd wszystkich uczestników uroczystości pod pomnik znajdujący się na Rapach, w miejscu rozstrzelania partyzantów. Tam odbyły się okolicznościowe przemówienia, a następnie w miejscu stracenia partyzantów złożono wieńce i zapalono znicze.
Uroczystości zakończyła druga część narracji i inscenizacji historycznej, w której przedstawiono ostatnie chwile życia partyzantów, których z budynku gestapo wywieziono do lasu, rozstrzelano i pochowano w zbiorowych mogiłach.
Rocznica mordu partyzantów w lesie na Rapach to wciąż niezwykle bolesna rana wśród mieszkańców Biłgoraja - tłumaczy dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Dorota Skakuj:
Akcja na polskich partyzantach była przez Niemców szeroko zaplanowana i z premedytacją wykonana:
Dorota Skakuj wyjaśnia również, jak wyglądały ostatnie chwile partyzantów:
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej obwód Biłgoraj, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. ‘Wir’, Burmistrza Miasta Biłgoraj oraz parafię Trójcy Św. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze