Wydarzenie objął patronatem narodowym w stulecie odzyskania niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowego programu artystycznego przygotowanego przez młodzież z Gimnazjum im. Pawła Adamca w Łukowej. Bezpośrednio po części artystycznej odbyła się msza święta, którą sprawował proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Bidaczowie, ks. Rudolf Karaś wraz z ks. kanonikiem Czesławem Galkiem, kapelanem AK oraz proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łukowej, ks. Waldemarem Kostrubcem, który zachęcał do wspólnej modlitwy w intencji poległych podczas bitwy pod Osuchami:
Słowo Boże wygłosił ks. Rudolf Karaś, który tłumaczył, jak ważna jest pamięć o bohaterskich czynach naszych rodaków:
Po nabożeństwie wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra, który w szczegolny sposób zwrócił się do weteranów II wojny światowej:
Wręczono również nagrody finalistom XIX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 5 czerwca br. Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest 253 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa oraz złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto można było zobaczyć pokaz musztry pododdziału dziewcząt Związku Strzeleckiego ‘Strzelec’ Józefa Piłsudskiego.
Na uroczystości złożyły się także koncert patriotyczny w wykonaniu Chóru Męskiego ‘Arion’ oraz rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja z udziałem rekonstruktorów z całej Polski. Marek Łaba tłumaczył, czego dotyczyła inscenizacja:
Na uroczystości był obecny jeden z niewielu już żyjących naocznych świadków Bitwy pod Osuchami, Władysław Łój ps. ‘Wir’, dla którego wspomnienia sprzed 74 lat są wciąż żywe i bardzo bolesne:
W Domu Pamięci można było również obejrzeć wystawę, która jest elementem działań zmierzającym do otworzenia w Osuchach - pierwszego w Polsce - Muzeum Pamięci Walk Partyzanckich. Z taką inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - Osuchy 1944. Przedstawicielka stowarzyszenia, Agnieszka Pawłowska-Kubik, wnuczka siostry jednego z żołnierzy, Stanisława Makucha ps. ‘Kruk’ tłumaczyła, czemu będzie służyć takie muzeum:
Doradca Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojciech Lesiak wyjaśniał, czym podyktowana jest jego obecność w Osuchach:
Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Wojewody Lubelskiego,3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego, Lasów Państwowych, władz samorządowych i mieszkańców Gminy Łukowa. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.
Napisz komentarz
Komentarze