Terytorialsi z Lublina na prestiżowych zawodach
Żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy wzięli udział
w prestiżowych zawodach ratownictwa taktycznego „Tactical Prison Rescue”.
Wzorem poprzednich lat Służba Więzienna już po raz piąty zorganizowała Zawody i Warsztaty Ratownictwa Taktycznego dla Grup Interwencyjnych Służby Więziennej TACTICAL PRISON RESCUE 2018. Tegoroczna edycja odbyła się w ostatniej dekadzie maja w Brzegu Dolnym i Wołowie. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował zespół ratowników medycznych – żołnierzy z 2 LBOT, na co dzień pełniący służbę w 21 Batalionie Lekkiej Piechoty w Lublinie.
Dla lubelskich Terytorialsów uczestnictwo w zawodach było szczególnie ważne z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że był to swoisty debiut w rywalizacji z najlepszymi. Po drugie, Terytorialsi wykonywali zadania w mieszanych zespołach utworzonych ze specjalistów różnych służb, inspekcji i straży, dzięki temu mogli oni wymieniać się doświadczeniami, doskonalić procedury współpracy oraz umiejętności przywództwa. Mieszanie personelu poszczególnych grup dawało też bezcenną możliwość „podpatrzenia” nowych, wartościowych rozwiązań, które będzie można wykorzystywać w dalszych swoich działaniach.
W zawodach Tactical Prison Rescue startują najlepsze zespoły medyków reprezentujące jednostki specjalne podległe ministerstwu sprawiedliwości, ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji oraz ministerstwu obrony narodowej. W tym roku oprócz reprezentujących organizatora - kilkunastu Grup Interwencyjnych Służby Więziennej udział brały zespoły z Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Wydziały Zabezpieczeń Lotnisk Straży Granicznej, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Państwa oraz żołnierze z Akademii Wojsk Lądowych, batalionów powietrznodesantowych (16 z Krakowa, 6 z Gliwic oraz 18 z Bielska-Białej), jednostki wojskowej AGAT oraz po raz pierwszy Wojsk Obrony Terytorialnej.
***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
Napisz komentarz
Komentarze