Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama AGROLINK

Pszczoły wracają do lasu

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o pszczołach i ich znaczeniu dla środowiska. 20 maja po raz pierwszy obchodzony był Światowy Dzień Pszczoły. Został on ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. W ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę na szkodliwość stosowania pestycydów w rolnictwie.

Autor: Alicja Magura

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi możemy przeczytać, że „1/3 produktów spożywczych spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od zapylania przez owady. Szacuje się, że w Polsce od zapylania uzależnionych jest ok. 60 gatunków roślin rolniczych i 140 gatunków roślin ogrodniczych. To ponad 80% gatunków roślin uprawianych w Polsce”.  Zagrożeniem dla pszczół są m.in. wspomniane już pestycydy stosowane w rolnictwie, głównie wtedy gdy nie są przestrzegane pewne zasady.  Co dzieje się z owadami, które odwiedzą spryskane rośliny, krzewy i drzewa? O tym w rozmowie z Alicją Magurą mówił Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce.

POSŁUCHAJ

Od 2018 roku również Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt  „Pszczoły wracają do lasu”, w którym wezmą udział 104 pasieki prowadzone przez leśników-pszczelarzy na terenie całej Polski. Jak informuje Stanisław Zagrobelny, Nadleśniczy  Nadleśnictwa Oleszyce, pasieki zostały wyposażone w specjalne wagi, które posłużą do zdiagnozowania okresów niedoborów pokarmu w różnych rodzajach środowisk leśnych.

POSŁUCHAJ

O tym, że pszczoła odgrywa ważną role w środowisku mówił już kiedyś Albert Einstein. Zapowiadał, że kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.  

Więcej informacji o realizowanym projekcie znajdą Państwo na stronie internetowej Lasów Państwowych: http://www.lasy.gov.pl.

O projekcie, pszczołach, roślinach miododajnych i produktach pszczelarskich będą Państwo mogli również usłyszeć w najbliższy piątek o godz. 17.10 na antenie KRZ w ramach audycji „Lasy na Kresach”

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze