Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 08:27
Reklama naNOVO

„Dąb Niepodległości” w Dąbrowicy

W Szkole Podstawowej w Dąbrowicy uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wydarzenie zostało połączone z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz z akcją sadzenia „Dębów Niepodległości”.
„Dąb Niepodległości” w Dąbrowicy

Autor: fot. Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy

Uroczystość zainaugurowała msza święta dla społeczności szkolnej i mieszkańców Dąbrowicy, której przewodniczył ks. Józef Bednarski. Punktem kulminacyjnym obchodów  stulecia odzyskania niepodległości było posadzenie w sąsiedztwie szkolnego placu zabaw dębu, który będzie nosił imię zasłużonego dla sprawy Niepodległości naszej Ojczyzny Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dąb to drzewo głęboko zakorzenione w polskiej historii,  symbolizuje siłę i długowieczność narodu polskiego. Jest protoplastą naszej miejscowości, drzewem – legendą. Ten posadzony dzisiaj  stanie  się, miejmy nadzieję, „żyjącym” pomnikiem. Będzie przypominał nam o bohaterskiej przeszłości naszego narodu i jednoczył nas w trosce o nasze wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska. Mam nadzieję, że nasze spotkanie będzie dla wszystkich tu zebranych prawdziwą, „żywą” lekcją historii, ponieważ gwarantem istnienia narodu jest pamięć o jego przeszłości i bohaterach  - mówiła podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbrowicy – Elżbieta Kaczorowska – Więcław.

Następnie zebrani udali  się do budynku szkoły, gdzie obejrzeli  montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów. Słowami poetów młodzież szkolna wyraziła swoje przywiązanie do kraju przodków, włączyła się w budowanie wielowiekowej tradycji oraz dała świadectwo patriotycznej postawy młodego pokolenia Polaków. Recytację uświetnił koncert pieśni patriotycznych „Dla Niepodległej” przygotowany przez chór szkolny. Niezwykłym akcentem uroczystości był polonez w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej.

/Inf. nadesłana/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III