Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama BudProfit

Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń?

Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń? - to główny temat spotkania, które odbyło się we wtorek (6.09) w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.
Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń?

Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Biłgoraju mówili o tym, jak ustrzec się przed ASF, chorobie wirusowej na którą podatne są świnie oraz dziki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gmin i miast powiatu biłgorajskiego. Byli także przedstawiciele Policji, Straży i pracownicy Starostwa.
Choroba nie jest groźna dla ludzi, jednak dla hodowców świń ma znaczenie ekonomiczne. Bardzo łatwo rozprzestrzenia się, a w przypadku woj. lubelskiego przyczyną jej występowania był czynnik ludzki. Dlatego tak ważne są działania prewencyjne i uświadamianie właścicieli trzody chlewnej jak uniknąć ASF.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF należy:

  • ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów, gdzie wystąpił ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne;
  • zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
  • stosować w gospodarstwie procedury sanitarne;
  • nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia;
  • nie karmić zwierząt odpadkami żywności.

Objawy ASF u świń to: wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie mają początkowo zachowany apetyt i zachowują się normalnie; liczne padnięcia świń w każdym wieku; sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne lecz liczne wybroczyny na skórze; duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa; biegunka, często z domieszką krwi.

Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, ma obowiązek do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem.
 

Inf. Starostwo Powiatowe w Biłgoraju


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska