Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń?

Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń? - to główny temat spotkania, które odbyło się we wtorek (6.09) w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju.
Jak uniknąć afrykańskiego pomoru świń?

Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Biłgoraju mówili o tym, jak ustrzec się przed ASF, chorobie wirusowej na którą podatne są świnie oraz dziki. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych gmin i miast powiatu biłgorajskiego. Byli także przedstawiciele Policji, Straży i pracownicy Starostwa.
Choroba nie jest groźna dla ludzi, jednak dla hodowców świń ma znaczenie ekonomiczne. Bardzo łatwo rozprzestrzenia się, a w przypadku woj. lubelskiego przyczyną jej występowania był czynnik ludzki. Dlatego tak ważne są działania prewencyjne i uświadamianie właścicieli trzody chlewnej jak uniknąć ASF.

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF należy:

  • ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów, gdzie wystąpił ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne;
  • zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
  • stosować w gospodarstwie procedury sanitarne;
  • nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia;
  • nie karmić zwierząt odpadkami żywności.

Objawy ASF u świń to: wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie mają początkowo zachowany apetyt i zachowują się normalnie; liczne padnięcia świń w każdym wieku; sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne lecz liczne wybroczyny na skórze; duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa; biegunka, często z domieszką krwi.

Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, ma obowiązek do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem.
 

Inf. Starostwo Powiatowe w Biłgoraju


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III