Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Otwarcie Ściany Pamięci w Biłgoraju

Z udziałem blisko 60 Żydów pochodzących z Biłgoraja, gości z ambasady USA w Polsce, przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji żydowskich w Polsce, władz samorządowych i stowarzyszeń kulturalnych oraz przedstawicieli oświaty, a także grupy z Białorusi (Grodna i Mińska, z różnych organizacji społecznych i żydowsko-chrześcijańskich), otwarto w Biłgoraju 6 września - Ścianę Pamięci.

Pomnik, jak podkreślają organizatorzy, poświęcony jest biłgorajskim Żydom, zarówno tym, którzy zginęli w latach II wojny światowej, jak i tym, którzy przez wieki tworzyli historię miasta, a których powojenna historia chciała wymazać ze swoich kart. O wartości tego miejsca mówił w rozmowie z Joanną Ferens burmistrz Miasta Biłgoraja, Janusz Rosłan:

POSŁUCHAJ

Na uroczyste otwarcie Ściany Pamięci do Biłgoraja przyjechał urodzony w Biłgoraju Shmuel Atzmon - Wircer, który zaznaczył, że ściana upamiętnia nie tylko tych, którzy zginęli w działaniach zbrodniczych Niemców, ale i tych, którzy Polskę musieli opuścić z obawy o własne życie:

POSŁUCHAJ

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele ambasady USA w Polsce, przedstawiciele Muzeum w Bełżcu, Centrum Dialogu, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz stowarzyszeń kulturalnych. List do organizatorów otwarcia ściany pamięci wystosowała także ambasador Izraela w Polsce Anna Azarj. Przybył również naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich, dla którego ta ściana to miejsce szczególne:
POSŁUCHAJ

Wartość ściany pamięci podkreślił również Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie:

POSŁUCHAJ

Jak powstał pomysł utworzenia ściany -  powiedział Joannie Ferens Artur Bara z Biłgorajskiego Stowarzyszenie Kulturalnego im. Izaaka Baszewisa Singera:
POSŁUCHAJ

Uroczystość swą obecnością uświetnił poczet sztandarowy Miasta Biłgoraj i występ muzyków z Tel Aviv Solist Ensemble.

W uroczystości uczestniczyli również ​przedstawiciele organizacji społecznych i żydowskich, historycy i muzykanci z Białorusi na czele z Baruchem Kwiatkowskim - przewodniczącym Rady Gminy Żydowskiej w Grodnie i Eugeniuszem A. Kołodzinem - dyrektorem Przedstawicielstwa Asocjacji Dialogu Żydów i Chrzescijan na Białorusi (Mińsk). Przyjechali na zaproszenie Przewodniczącego Rady Fundacji BIŁGORAJ XXI - Tadeusza Kuźmińskiego.
Wraz z delegacją przyjechał także słynny muzykant Henadź J. Levin, który zagrał na saksofonie kadiszową modlitwę, będącą dedykacją dla żydowskiej społeczności Biłgoraja.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze