Akademia Kozłowiecka zainaugurowała swoją działalność (17.03). To reaktywacja spotkań prowadzonych przez ks. Stefana Wyszyńskiego przebywającego w czasie II wojny światowej w pałacu Jadwigi i Aleksandra Zamoyskich w Kozłówce. Schronienie znalazły tam m.in. Siostry Franciszkanki.
Spotkania dotyczyły prawa kanonicznego i etyki społecznej poszerzone o dyskusje intelektualne. W reaktywowanej współcześnie Akademii Kozłowieckiej wykłady poświęcone są nauce ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Katolickiej Nauce Społecznej. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz miejscowa placówka muzealna. O tym czym jest Akademia Kozłowiecka mówi Marcin Sułek, dyrektor oddziału Okręgowego Stowarzyszenia w Lublinie.
Inicjatywę chwali Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
O tym jakie pamiątki zachowały się do dzisiaj po Akademii Kozłowieckiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapytaliśmy Grażynę Antoniuk, specjalistę do spraw edukacji, informacji i wydawnictw w miejscowej placówce.
Wykładem inauguracyjnym pierwszego spotkania Akademii Kozłowieckiej był referat ks. dra Marka Wódki z Instytutu Socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. „Główne obszary problemowe myśli społecznej Stefana Wyszyńskiego”.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rozpoczyna wielkie remonty swoich wnętrz, dzięki którym Akademia Kozłowiecka będzie miała większy wachlarz możliwości realizacji swoich zadań - informuje Anna Fic-Lazor, dyrektor placówki.
Podczas pierwszego spotkania Akademii Kozłowieckiej odbyła się również promocja publikacji „Kardynał Stefan Wyszyński (1901–1981). Myśl społeczna”, pod red. ks. Stanisława Fela i ks. Marka Wódki. Otwarto wystawę „Rodzina Bogiem Silna” – Nauczanie Prymasa Tysiąclecia o Rodzinie” z komentarzem ks. dra Krzysztofa Stoli. Odprawiona została także msza św. w kaplicy w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. dr Marek Wódka w drugim referacie przedstawił temat pt. „A co na to Kościół? O katolickiej nauce społecznej przystępnie i na wesoło”, zaś Grażyna Antoniuk zreferowała temat ,,Niezwykły Gość. Ksiądz Stefan Wyszyński u Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich w Kozłówce”.
Chętni mogli też zabrać głos w dyskusji oraz zwiedzić wnętrza pałacowe. Kolejne spotkanie w ramach Akademii Kozłowieckiej odbędzie się 12 maja.
Napisz komentarz
Komentarze