Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Green Office Ecologic BANER

Pomóż Filipkowi i innym

Gmina Cieszanów pomaga Filipowi i ty możesz zostać bohaterem.

Uśmiech z twarzy mieszkającego w Tomaszowie Lubelskim Filipa nie schodzi nawet na chwilę, pomimo tego, że sześciolatek cierpi na rzadkie schorzenie genetyczne, jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny, a  jedynym dla niego ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych. Niestety ciągle nie udało się znaleźć dawcy, a czasu jest coraz mniej.

Poszukiwanie dawcy zmotywowało do działania w Tomaszowie Lubelskim, Cieszanowie  i Komarowie setki osób. Spontanicznie powstał istny ruch społeczny, który motywuje ludzi do dołączenia do zaplanowanej na niedzielę 4 marca akcji "Pomóż Filipkowi i Innym".

To wyjątkowa akcja, w której zamiast uzbierania jak największej sumy pieniędzy chodzi o zebranie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. Każdy może przyczynić się do tego, żeby Filip nadal szedł przez życie z uśmiechem na twarzy, a w przyszłości zrealizował swoje dziecięce marzenie zostania pilotem śmigłowca ratowniczego. "Dla każdej matki jej dziecko jest najważniejszym skarbem i błogosławieństwem" mówi Iza - mama Filipa, która wraz z przyjaciółmi poruszyła całe Roztocze, żeby pomóc synowi. 4 marca w kilku miejscach organizowany będzie specjalny Dzień Dawcy Szpiku podczas, którego każdy z nas może zapisać się na listę potencjalnych dawców szpiku. Jest to na tyle ważne, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo niskie i trzeba przebadać tysiące ludzi, żeby móc uratować życie dziecka. Prawdopodobieństwo znalezienie dawcy wynosi od 1 do 25 tysięcy, a czasami nawet od 1 do kilku milionów. Dawcą  komórek macierzystych może zostać prawie każdy.

W Cieszanowie w poszukiwanie odpowiednich dawców zaangażowali się liczni wolontariusze, dzięki którym w Domu Dziennego Pobytu (dawna synagoga) zorganizowano punkt rejestracji, który działać będzie w godzinach 12.00-14.00

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Ta akcja to jak wysłanie kuponu na loterii, każda osoba która zgodzi się przebadać zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy. Faktycznym dawcą zostają niestety tylko nieliczne osoby u których uda się stwierdzić takie same cechy tkankowe jak u pacjenta chorującego na nowotwór krwi. Tylko 5 na 100 osób w przeciągu 10 lat od rejestracji zostaje dawcą. Samego oddawania komórek macierzystych też nie ma co się obawiać. W 80% przypadków polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, a w 20% pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się również:

4 marca 2018 r. (niedziela) godz. 10:00 – 18:00

Miejsce 1: Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, Dawny Sejmik, Lwowska 53, Tomaszów Lubelski

Miejsce 2: Galeria Rynek, Traugutta 1, Tomaszów Lubelski

Miejsce 3: Tomaszowski Dom Kultury, Lwowska 72, Tomaszów Lubelski

Miejsce 4: Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie Osadzie, Rynek 15, Komarów-Osada

Miejsce 5: Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie, Partyzantów 12, Łaszczów

Miejsce 6: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rachaniach, Partyzantów 47, Rachanie

Miejsce 7: Dom Dziennego Pobytu w Cieszanowie, os. Kustronia 4, Cieszanów

 

7 marca 2018 r. (środa) godz. 10:00 – 17:00

Miejsce: Zespół Szkół Nr 2 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, Żwirki i Wigury 3, Tomaszów Lubelski

 

8 marca 2018 r. (czwartek) godz. 8:00 – 15:00

Miejsce: Zespół Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Wyspiańskiego 8, Tomaszów Lubelski

 

9 marca 2018 r. (piątek) godz.  8:00 – 16:00

Miejsce: Firma Roztocze, Zamojska 42a, Tomaszów Lubelski

 

 

Kontakt:

Katarzyna Poniatowska – Fundacja DKMS, e-mail: [email protected],

tel.: +48 668669327.

 

Informacja nadesłana



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze