– to zaledwie niektóre wymogi, jakie nakłada na posiadaczy świń rozporządzenie ministra rolnictwa, które weszło w życie 28 lutego. Jak tłumaczy Marzena Kniaziowska, zastępca kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zamościu rozporządzenie dotyczy tylko posiadaczy świń na terenach nieobjętych ASF, a informacje na temat wymagań dostępne są w wielu źródłach.
Od marca w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie będą się odbywały kontrole Inspekcji Weterynaryjnej. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa podczas pierwszej wizyty w gospodarstwie inspekcja sprawdzi, czy rolnik spełnia wymagania dotyczące bioasekuracji. Gospodarz będzie miał kilka miesięcy, żeby dostosować się do wymogów, po czym inspekcja ponownie skontroluje gospodarstwo. Jeżeli nadal będą nieprawidłowości, służby weterynaryjne wydadzą zakaz chowu świń w gospodarstwie i nakaz uboju świń bez odszkodowania.
IAR podaje, że rolnik będzie mógł ubiegać się o rekompensatę w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pomoc będzie dotyczyła liczby świń utrzymywanych w gospodarstwach rolnych w 2017 r., przy czym ministerstwo wprowadziło limit pomocy do 50 sztuk. Stawka wsparcia wynosi 36 groszy za każdy dzień od 1 świni. Pomoc będzie wypłacana w okresie obowiązywania zakazu utrzymywania świń, ale nie dłużej niż trzy lata.
Napisz komentarz
Komentarze