Blisko dwustu przedstawicieli Kolędników Misyjnych z kilkunastu kół misyjnych działających w naszej diecezji spotkało się w sobotę (10.02) w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Buśnie, aby wspólnie z księdzem biskupem podsumować tegoroczne kolędowanie na rzecz misji.
Zawiązaniem wspólnoty była prezentacja grup, przebranych w barwne stroje kolędnicze. Punktem centralnym spotkania była dziękczynna Eucharystia za posługę kolędowania z prośbą o rozwój misji i o nowe powołania misyjne. Mszy św. przewodniczył pasterz diecezji, bp Marian Rojek. W homilii, zwrócił uwagę na pięć aspektów kolędowania misyjnego jakimi są: mądrość, droga, znak, pytanie i pokłon przed Jezusem. Biskup porównał także małych kolędników do Gwiazdy betlejemskiej.
Po Mszy św. był krótki konkurs wiedzy o Libanie i Syrii. Na zakończenie zabawy wszyscy, nie tylko znający odpowiedzi, otrzymali cukierki i upominki misyjne. Animację prowadzili ojcowie ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki z Lublina: o Norbert z Kongo i tłumaczący go o. Marcin. Wiele radości było również przy nauce tańca i śpiewu afrykańskiej piosenki, którą wspólnie udało się zaśpiewać.
Podsumowanie kolędowania misyjnego w diecezji polegało na wyróżnieniu grup, które zebrały największe środku na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie. W czołówce znalazło się koło misyjne z Tarnogrodu, którego opiekunem jest s. Samuela Prajsnar.
Koło misyjne w Uchaniach w kolędowaniu wspierało Szkolne Koło Caritas.
Wśród zaproszonych gości był również misjonarz świecki, Konrad Czernichowski, przedstawiciel Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”, który opowiadał jak wygląda życie w Kamerunie. Zachęcał do wsparcia dzieci w Afryce w ramach programu „Adopcja serca”.
Na zakończenie spotkania w kościele wszystkie przybyłe do Buśna koła misyjne otrzymały podziękowania za trud kolędowania i obecność na diecezjalnym święcie małych misjonarzy. Dalsza część spotkania odbyła się na placu przy kościele, gdzie czekało, ognisko, kiełbaski i kulig.
O. Norbert z Kongo ze zgromadzenia Ojców Białych, w rozmowie z Anną Maciukiewicz dzielił się radością ze spotkania w zimowych okolicznościach i podkreślał, że ma ono bardzo dużą wartość.
Swoimi przeżyciami ze spotkania dzieliły się kolędujące misjonarki – Amelka i Otylia.
Diecezjalne spotkanie kolędników misyjnych jest przede wszystkim po to, by podziękować wszystkim zaangażowanym kołom misyjnym i gościom – mówi ks. Andrzej Łuszcz, dyrektor Dzieł Misyjnych w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Na dłuższą relację z diecezjalnego spotkania kolędników misyjnych, którą przygotowała Anna Maciukiewicz zapraszamy we wtorek (13.02) o 8:40.
Napisz komentarz
Komentarze