75 lat temu partyzanci Batalionów Chłopskich rozbili w bitwie pod Zaborecznem niemiecki oddział, który miał dokonać pacyfikacji wsi. Rocznicę wydarzenia, uznawanego za początek Powstania Zamojskiego, uczczą uczestnicy uroczystości, która odbędzie się w piątek 2 lutego.
Przedstawiciele władz samorządowych, szkół i organizacji kombatanckich spotkają się przed 10.00 na placu przy urzędzie gminy, skąd w asyście Orkiestry Dętej OSP w Tomaszowie Lubelskim przejdą do kościoła parafialnego w Krynicach na Mszę św. w intencji poległych w bitwie z 1943 roku. Po Eucharystii z udziałem kompanii honorowej 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu odbędzie się apel pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, a uczestnicy obchodów złożą wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich i pod pamiątkową tablicą przy gimnazjum ich imienia. Piątkową uroczystość zakończy okolicznościowa akademia, w której wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej w Krynicach i miejscowy chór 'Pojednanie'.
Jak podaje Informacyjna Agencja Samorządowa, obchody, organizowane przez Gminę Krynice i miejscowe koło Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, będą też okazją do podsumowania Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego 'To Twoja i moja historia...'. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem 'W zadumie nad samotną mogiłą - nieznane miejsca pamięci w mojej okolicy', a zadaniem uczestników było przygotowanie na ten temat prac literackich, plastycznych lub fotograficznych.
1 lutego 1943 roku pod Zaborecznem pojawiły się połączone siły niemieckie które miały dokonać akcji wysiedleńczej w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Jego celem było wywiezienie mieszkańców Zamojszczyzny, których mieli zastąpić niemieccy osadnicy. Gdy Niemcy ruszyli na Zaboreczno w pobliskim lesie czekali już na nich partyzanci, którzy w walce wykorzystali pogodę. Oddział BCh liczył zaledwie 250 ludzi. Pokonał on w walce około 600 niemieckich żołnierzy.
Napisz komentarz
Komentarze