Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

Święto dziennikarzy

Dziś w Liturgii Kościoła wspominamy św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i katolickiej prasy.

Autor: episkopat.pl

Święty Franciszek Salezy to francuski teolog, filozof, doktor Kościoła żyjący na przełomie XV i XVI wieku. Został patronem dziennikarzy w 1923 roku z inicjatywy papieża Piusa XI. Dzień ten obchodzony jest na świecie jako Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Każdego roku na ten dzień Ojciec Święty ogłasza swe orędzie. Temat tegorocznego orędzia Franciszka brzmi: '«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Papież zaprasza w nim wszystkich ludzi - tworzących media jak i z nich korzystających - do głębokiej refleksji nad przyczynami i logiką współczesnej dezinformacji w mediach, jak też do osobistej odpowiedzialności. Zaprasza więc wszystkie środowiska dziennikarzy nie tylko do refleksji nad przyczynami i logiką dezinformacji w mediach, ale też do osobistej odpowiedzialności. Apel ten kieruje zarówno do dziennikarzy, do uczestników mediów społecznościowych, jak i wszystkich ludzi dobrej woli spragnionych tego, aby media służyły prawdzie.

'Pokój – darem prawdy” – pod takim hasłem słowo do ludzi mediów, w dniu ich patrona św. Franciszka Salezego, skierował także abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. 'Odpowiedzialność budowana na prawdzie promuje zrozumienie między ludźmi i służy sprawie pokoju. W codziennej pracy uczmy się zatem właściwego rozumienia ukrytych mechanizmów i uważnej oceny etycznej naszych wystąpień radiowych, telewizyjnych i prasowych” – czytamy w przesłaniu abp. Depo.

Abp Wacław Depo w rozmowie dla Katolickiego Radia Zamość zwrócił uwagę na potrzebę bycia cierpliwym w korzystaniu z mediów w służbie Ewangelii. Abp Depo przypomniał, że Kościół zawsze był otwarty na media.

POSŁUCHAJ

W Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w trzecią niedzielę września.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze