Koncert chóru odbył się 28. grudnia w lubaczowskiej konkatedrze i zgromadził w świątyni liczną publiczność. Wśród mieszkańców miasta nie zabrakło również przedstawicieli władz lokalnych na czele z burmistrzem miasta i starostą powiatu lubaczowskiego. Wszystkich zebranych przywitał ks. Andrzej Stopyra, dziekan dekanatu Lubaczów i proboszcz parafii, który podkreślał istotę miejsca, w którym odbył się koncert.
Głos zabrał również Józef Michalik, starosta powiatu lubaczowskiego, który nie krył zadowolenia z uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Słowa podziękowania dla chórzystów wypowiedział Krzysztof Szpyt, burmistrz miasta Lubaczów.
Podczas koncertu usłyszeć można było muzykę kompozytorów minionych epok, pieśni okolicznościowe, spiritual gospels, oraz muzykę współczesną. Na inaugurację koncertu chór wybrał pieśń Gaude Mater Polonia, Wincentego z Kielczy.
Publiczność miała również okazję posłuchać wspaniałych polskich kolęd m.in. W dzień Bożego Narodzenia, Mizerna Cicha, Betlejemskie pole śpi, A cóż z tą Dzieciną, Święta Panienka czy Bracia patrzcie jeno.
Chór „Canzone” powstał w 1987 roku i nieustannie uświetnia uroczystości państwowe, religijne i kulturalne Lubaczowa. Założycielem i dyrygentem od samego początku jest Andrzej Kindrat. Długoletnim prezesem chóru jest Krzysztof Szczepański. Pierwszymi znaczącymi wydarzeniami w historii chóru były: uświetnienie śpiewem Kongresu Eucharystycznego w Lubaczowie w 1987 roku oraz wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie w 1991 roku. Zespół nagrał wraz z muzykami Filharmonii Rzeszowskiej hymn na X Światowy Festiwal Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, pieśń finałową oraz stworzył oprawę wokalną koncertu galowego. "Canzone" w swoim dorobku zgromadził liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte w konkursach i festiwalach na terenie całego kraju. Koncertował we Francji, Austrii, Włoszech, Niemczech, na Węgrzech i Ukrainie. Nagrywał dla Radia Rzeszów i TVP SA.
Napisz komentarz
Komentarze