Kary finansowe
Ponieważ OC jest obowiązkowe, ustawodawca musiał wprowadzić sankcje dla kierowców, którzy wbrew prawu go nie wykupują. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce muszą być objęte OC – w przeciwnym razie właścicielowi grozi kara finansowa.
Wysokość kary finansowej warunkują trzy czynniki: wartość średniej pensji brutto w gospodarce narodowej, liczba dni bez ważnego OC i rodzaj pojazdu. Podstawową stawkę grzywny określa wartość przeciętnej płacy brutto, a wysokość stawki jest powiązana z liczby dni bez OC. Mówiąc prościej, właściciel samochodu osobowego pozostającego bez ubezpieczenia krócej niż 3 dni zapłaci 20% średniego wynagrodzenia w gospodarce (840 zł), w przypadku pozostawania bez ważnej polisy od 4 do 14 dni kara wzrasta do 50% stawki (2100 zł), a absencja ponad 14 dni skutkuje grzywną w wysokości pełnej stawki (4200 zł).
Jak widać, kary za brak OC są naprawdę bolesne. Co jednak istotne, nie da się przed nimi uciec, ponieważ obecnie nie potrzeba kontroli policyjnej, żeby odpowiednie organy mogły ustalić, czy dla danego auta zostało wykupione OC. Istnieją bowiem specjalne systemy informatyczne, które automatycznie wykrywają samochody bez obowiązkowego ubezpieczenia, a następnie przekazują dane właściciela stosownym służbom, które z kolei wystawiają kary.
Roszczenia ze strony osób poszkodowanych
Kary finansowe to niejedyne zagrożenie, które wiąże się z brakiem OC. Znacznie dotkliwsze w skutkach może być spowodowanie stłuczki, kolizji, a tym bardziej wypadku bez ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego? Ponieważ brak aktualnej polisy skutkuje tym, że osoby poszkodowane mogą wystąpić z roszczeniami finansowymi wobec kierowcy winnego powstałych szkód lub obrażeń. To oznacza zaś, że za wyrządzone uszkodzenia auta i ewentualne obrażenia cielesne sprawca musi zapłacić z własnej kieszeni, co może wiązać się z ogromnymi wydatkami, nawet w granicach miliona złotych.
Oczywiście, OC nie jest tanie, szczególnie obecnie, gdy podwyżki tak mocno dotykają kierowców w całej Polsce. Na polisę trzeba wydać co najmniej kilkaset zł rocznie, a często kwotę czterocyfrową. Jej brak kosztuje jednak jeszcze więcej, dlatego pamiętaj o wykupieniu i przedłużeniu ubezpieczenia na czas – wiele ofert znajdziesz na najtaniejuagenta.pl.
Artykuł sponsorowany