Rozpoczęły ją wysiedlenia mieszkańców Skierbieszowa i okolic. Tragedię przodków upamiętniły wczoraj w Skierbieszowie uroczystości, które rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar wysiedlenia. Po Eucharystii odbył się występ Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Po nim, przy pomniku odśpiewano hymn państwowy. Odbył się też m.in. apel pamięci, odczytany przez podporucznika Piotra Wiśniewskiego.
Takie uroczystości jak dzisiejsza są bardzo ważne, szczególnie dla młodych ludzi – podkreślał w rozmowie z Katolickim Radiem Zamość Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.
Nigdzie w całej Europie tak masowej i okrutnej akcji wysiedleńczej nie było – mówił w przemówieniu Julian Grudzień, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość.
Tomasz Goździuk, dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie tłumaczy, że pamięć ofiar wysiedleń jest żywa w świadomości szkoły o tym szczególnym imieniu.
Przypomnijmy, że w okresie od listopada 1942 r. do sierpnia 1943 r. deportacje dotknęły niemal 300 wsi na Zamojszczyźnie. Wywieziono z nich ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze