Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

Lubaczów. Bogu i Ojczyźnie

"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu. Obejmuje ono działania rodaków i owoce ich geniuszu" - Jan Paweł II. Te słowa widnieją na stronie internetowej Stowarzyszenia Patriotyczno-Narodowego "Rota", jednego z głównych organizatorów Narodowego Polskiego Festiwalu Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" im. kard. Władysława Rubina, który organizowany jest w Lubaczowie.

Mieszkańcy miasta, którzy uczestniczyli w dniach od 10 do 12 listopada, w wydarzeniach zorganizowanych w ramach XVII edycji festiwalu, przekonali się, że jest on szczególnym przejawem patriotyzmu. Wojciech Mamczur, prezes stowarzyszenia i główny pomysłodawca tego wydarzenia w rozmowie z Alicją Magurą przyznał, że festiwal został zorganizowany dla upamiętnienia wizyty Jana Pawła II w Lubaczowie.

POSŁUCHAJ

Pierwszego dnia (10.11) w MBP w Lubaczowie odbyły się dwa spotkania. Pierwsze z młodzieżą  na temat "Dróg do Wolności" i drugie z  Grzegorzem Łubczykiem, byłym ambasadorem RP w Budapeszcie na temat: "Udziału oraz roli Węgrów w odzyskaniu Niepodległości Polski". Zaproszony gość w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na przyjaźń jaka łączyła i łączy te dwa narody.

POSŁUCHAJ

Przesłaniem tegorocznej już XVII edycji festiwalu była rola Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki w historii Polski i 300-lecie Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie tym tematom poświęcony był dwudniowy koncert w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Publiczność zgromadzona w sobotni wieczór miała okazję usłyszeć wspaniałe piosenki i pieśni patriotyczne w wykonaniu młodych wokalistów.

POSŁUCHAJ

Na scenie pojawił się również Chór Dziecięcy Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin" z Ryk, a gościem specjalnym był Tadeusz Polkowski "Tadek", który  zaprezentował rap patriotyczny. Niedzielną niespodzianką dla mieszkańców miasta był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. O tym, co mogła usłyszeć lubaczowska publiczność mówił mjr Marcin Ślązak, dyrygent zespołu.

POSŁUCHAJ

Tradycją Festiwalu jest również niedzielna gala wręczenia statuetek "Bogu i Ojczyźnie" za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo - patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich. W tym roku statuetki otrzymał Adam Bujak, fotograf Jana Pawła II i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Mjr Marcin Ślązak, dyrygent uhonorowanego zespołu nie krył zadowolenia i zaskoczenia z otrzymania statuetki.

POSŁUCHAJ

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze