Jako pierwsze przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym, które wystąpiły z patriotycznym montażem słowno-muzycznym, w którym zaprezentowały pantomimę o dumie i godności Orła Białego, wpierw zniewolonego, a później pokonującego trzech zaborców.
Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński podkreślił, iż święto odzyskania niepodległości to czas radości i dziękczynienia za wolną Polskę:
Dyrektor GOK w Biłgoraju, Celina Skromak w rozmowie z Joanną Ferens przyznała, że biesiada to doskonały czas do wymiany poglądów, doświadczeń, do zwyczajnej rozmowy z drugim człowiekiem, także w wymiarze patriotycznym:
Później rozpoczęły się przesłuchania konkursowe i prezentacje gminnych zespołów śpiewaczych o Nagrodę im. Ireny Potockiej.W konkursowym jury zasiedli: główny specjalista ds. muzeów i twórczości ludowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Janina Biegalska, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy Bożena Bednarczuk i Michał Giza oraz prof. Jan Adamowski, kierownik Zakładu Kultury Polskiej UMCS w Lublinie, który w rozmowie podkreślił, że takie spotkania pełnią w społeczeństwie wiele funkcji:
Główną nagrodę im. Ireny Potockiej w tym roku wywalczył Zespół Śpiewaczy ‘Więź’ z Soli. W ramach biesiady odbyło się również podsumowanie projektu ‘Rozśpiewani w tradycji’. Z koncertem wystąpiła grupa ‘The Freeborn Brothers’, zaś na zakończenie do tańca zagrał Zespół ‘Volveremos’.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy wójta Gminy Biłgoraj, Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Chóru z Korytkowa Dużego, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym.
Napisz komentarz
Komentarze