Uroczystości rozpoczęły się już 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie. To właśnie tam odbył się wyjątkowy wieczór poezji pt. „Tu jest moja ojczyzna” w wykonaniu lokalnych poetów. Swoje utwory zaprezentowali: Maria Grądzka-Kuczek, Józef Furgała, Józefa Kornaga oraz Barbara Mazurkiewicz, która w rozmowie z Alicją Magurą zaznaczała, że na emigracji poznaje się prawdziwą wartość swojej ojczyzny.
Józefa Kornaga w odpowiedzi na pytanie o znaczeniu małej ojczyzny zaprezentowała fragment swojego wiersza.
Oprawę muzyczną spotkania przygotował Andrzeja Kindrata, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.
W piątkowe popołudnie (10.11) mieszkańcy miasta mieli okazję posłuchać wykładów lokalnych historyków i gości spoza Lubaczowa. W sesji popularno-naukowej poruszono tematy dotyczące wpływu Józefa Piłsudskiego na odzyskanie niepodległości, obrony Lwowa w listopadzie 1918 oraz udziału mieszkańców powiatu lubaczowskiego w wojnie polsko – sowieckiej w latach 1919-1920 oraz rola Stanisława Dąbka w tych wydarzeniach. Natomiast niedzielny (11.11) program „Lubaczowskiej strefy niepodległościowej” obfitował w szereg działań społeczno-edukacyjnych o Święcie Niepodległości. O tym co, tego dnia działo się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubaczowie poinformowała Katarzyna Pelc-Antoik, dyrektorka MBP w Lubaczowie.
Wszystkie wydarzenia organizowane przez MBP w Lubaczowie dla upamiętnienia 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości realizowane były w ramach projektu Lubaczów stacja „Niepodległość” z sercem. Działania zostały dofinansowane ze Środków Programu Wieloletniego „Niepodległa’ na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Napisz komentarz
Komentarze