O to, jaki Zamość „zastała” zapytaliśmy Marię Rzeźniak, kustosz Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Kustosz wyjaśnia, że przed wybuchem I wojny światowej w Zamościu panowała bieda intelektualna, materialna i organizacyjna. Sytuację tę zmieniło na dwa lata przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, pojawienie się zaborcy austriackiego. Pojawiła się wtedy konieczność tworzenia m. in. struktury administracyjnej czy szkolnictwa. W związku z tym do Zamościa przyjechało wielu wybitnych ludzi, którzy stworzyli nową elitę miasta, a w niedalekiej przyszłości zasłużyli się na polu tworzenia niepodległej ojczyzny.
Maria Rzeźniak zwraca uwagę, że atmosferę pierwszych dni wolności opisał związany ze Szczebrzeszynem dr Zygmunt Klukowski, którego wspomnienia po raz drugi wydał niedawno Ośrodek KARTA.
Jak opisuje Zygmunt Klukowski na początku wolności działania były bardzo intuicyjne – mówi Maria Rzeźniak.
Więcej na temat wybitnych zamościan sprzed stu lat, mogą Państwo usłyszeć w rozmowie z kustosz Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Marią Rzeźniak, na stronie internetowej Katolickiego Radia Zamość w zakładce „Najnowsze audycje”.
Napisz komentarz
Komentarze