Wspólne urodziny stały się dobrym pretekstem do integracji grupy seniorów, która od początku września spotyka się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 15.00 w wyremontowanym budynku dawnej cieszanowskiej synagogi.
"Dziś emocje zadziałały, poczucie wspólnoty i bliskości zintegrowały grupę. Działamy od półtora miesiąca i z każdym dniem stajemy się sobie bliżsi i jest coraz lepiej, nasi seniorzy coraz bardziej się otwierają, działają i wiele od siebie dają" - podkreśla dyrektor placówki Anita Wolanin
Uczestników przyjęcia urodzinowe zaskoczyło: "Ostatnio takie przyjęcie miałam w latach pracy, X-lat temu. Osoby samotne aż się wzruszyły. My już dawno tak nie świętowaliśmy. Mamy dorosłe dzieci, wszyscy wyjechali, zostaliśmy sami. Czasem ktoś do nas wpadnie, odwiedzi, od kilku lat byliśmy we dwójkę, niewiele się działo" - mówiła jedna z solenizantek, 62- letnia Jadwiga Kostrzycka, dodając: "Co niektóre osoby zmieniły się, tak jakby ożyły. Każdy tak się angażuje, wkłada serce w pracę i widać w nich ogromną radość".
Również dyrektorka Dziennego Domu Pobytu Seniora w Cieszanowie była zaskoczona przebiegiem dzisiejszego jubileuszu: "Ważna jest wspólnota, grupa, że nasi seniorzy się wspierają, otwierają, że wspólnie działają, ten potencjał, który jest w nich, to przekracza nasze najszczersze oczekiwania ."
Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny, który był gościem honorowym, podczas składania życzeń podkreślił: "Cieszę się , że jestem tutaj. Dziękuję, że jestem z Wami, bo jest to dla mnie rzecz historyczna, staraliśmy się o odbudowę tego budynku, myśląc o osobach starszych , a Wy to miejsce w zaledwie półtora miesiąca tak pięknie zagospodarowaliście, za co wam wszystkim serdecznie dziękuję"
W Dziennym Domu Pobytu Seniora czas spędza 15 osób, ale już od stycznia grupa powiększy się o kolejne 15 osób, trwa właśnie rekrutacja kolejnych chętnych. Pierwsza grupa seniorów, która zaczęła zajęcia od września przygotowała grunt, przełamała strach przed nowym miejscem i niepewność jak taka aktywność będzie wyglądać. Przy pierwszej rekrutacji wiele osób starszych wymawiało się brakiem czasu lub innymi obowiązkami. Nastawienie mieszkańców gminy Cieszanów powoli zmienia się, a to dzięki historiom opowiadanym przez seniorów, którzy jako pierwsi zawitali do cieszanowskiego Domu Dziennego Pobytu Osób Starszych. Pani Jadwiga Kostrzycka cieszy się ze swojej decyzji, mówiąc: "Dla osób samotnych jest to naprawdę pięknie spędzony czas. Człowiek potrzebuje innych ludzi do życia. Niektórzy mówią, że odległość, zastanawiają czym się dostać. Ale my mamy tu wszystko zapewnione, że przywiozą, odwiozą, na dodatek wyżywienie i co najważniejsze mile spędzony czas. Jak by tu kogokolwiek zapytać to każdy potwierdzi, że jest tu radosny, zadowolony i nie wie kiedy nam tu czas ucieka, tyle się dzieje." Dyrektorka ośrodka Anita Wolanin podkreśla : "Staramy się aktywnie spędzać czas, urozmaicać, pilnujemy, żeby dni nie były monotonne, staramy się taką ofertę przygotować, żeby była atrakcyjna. Troszeczkę wychodzimy na zewnątrz, zapraszamy ciekawych gości w międzyczasie różne lokalne imprezy są u nas organizowane, jak zakończone dużym sukcesem "Narodowe Czytanie"
26 października, żeby pomóc w przekonaniu kolejnych osób do zgłoszenia chęci uczestnictwa w zajęciach, organizowany jest Dzień Otwarty Domu. Tego dnia, każda osoba zainteresowana, będzie mogła przekonać się jak wyglądają zajęcia, i jakim zapleczem dysponuje ośrodek oraz co oferuje swoim podopiecznym.
Pani Jadwiga Kostrzycka, dodaje: "Może ten dzień otwarty da osobom niepewnym szansę na podjęcie decyzji?".
Seniorzy również bardzo aktywnie zaangażowali się w przygotowanie obchodów Dnia Niepodległości. 11 listopada otworzą podwoje swojego domu dla gości chcących wraz z nimi wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne, a dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Folkowisko, tego samego dnia organizują jesienną edycję jednego z najważniejszych w naszym regionie festiwali Folkowiska. Impreza dedykowana kulturze tradycyjnej naszego regionu tym razem odbędzie się w dawnej cieszanowskiej synagodze, a w jej ramach przeprowadzone zostaną liczne warsztaty, wykłady i koncerty zespołów wykonujących muzykę tradycyjną. Wstęp na imprezę jest wolny.
Informacja nadesłana
Napisz komentarz
Komentarze