Projekt pod tą nazwą realizowany był przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatowe Centrum Kultury i Miejski Dom Kultury w Lubaczowie. Celem wydarzenia było poruszenie tematyki związanej z wartością życia zaprezentowanej na scenie w formie autorskich małych form teatralnych.
Grupy 10-osobowe z 10 szkół powiatu lubaczowskiego 19 października przedstawiły efekty swojej pracy. Jak poinformowała nas Małgorzata Jachyra-Mazepa, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie, młodzież nie miała dużo czasu na przygotowania.
Publiczność zgromadzona w MDK w Lubaczowie miała okazję obejrzeć spektakle, które poruszały różne problemy życiowe, kładąc nacisk na to, że nawet z najtrudniejszych sytuacji można wyjść zwycięsko. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach zaprezentowali sztukę pt. „Na pustyni uczuć”, o której mówiła Nikola Birnbach, grająca w niej główną bohaterkę.
Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie jako jedyni z uczestników wybrali pantomimę. Swoim spektaklem wzruszyli do łez niejedną osobę oglądającą ich występ. Za wykonanie oraz prawdziwość sceniczną otrzymali jedną z dwóch przyznanych głównych nagród, czyli wyjazd do teatru w Rzeszowie.
Karol, Kacper i Przemek w rozmowie z Alicją Magurą mówili o wiedzy jaką wynieśli z warsztatów prowadzonych przez Justynę Król.
Występy oceniała komisja w składzie: Grażyna Bielec, instruktor w MDK w Lubaczowie Justyna Król, aktorka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Łukasz Antosz, terapeuta w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie. O tym czym kierowała się komisja oceniająca przy wyborze najlepszego spektaklu mówiła Justyna Król.
Oprócz głównych nagród jury przyznało również wyróżnienia m.in. za plastykę sceny i kostiumy, które otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubaczowie. Katarzyna Milo, nauczycielka języka polskiego i opiekunka wyróżnionej grupy poinformowała jak powstawała scenografia do Spektaklu o „Dziewczynce z Zapałkami”.
Główną nagrodę oprócz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie wywalczył również Zespół Szkół w Cewkowie.
Projekt „Życie jest piękne” jako jeden z siedmiu na Podkarpaciu jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 - 2018. Operatorem regionalnym programu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Napisz komentarz
Komentarze