Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HeavenTour - FATIMA

"Brat naszego Boga" w Józefowie

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie, w dniu 1 października odbył się wyjątkowy spektakl filmowo-teatralny zatytułowany ‘Brat naszego Boga’ według dzieła Karola Wojtyły.

Realizacją przedstawienia zajmuje się Stowarzyszenie ‘Scena Moliere’ z Krakowa, które przybyło na Roztocze na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. 

Spektakl ‘Brat naszego Boga’, którego premiera odbyła się w kwietniu 2009 roku został zrealizowany w ramach projektu ‘Pełnosprawny – Niepełnosprawny’. Reżyserii i adaptacji scenicznej sztuki podjął się Artur Dziurman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, zaś główną rolę kreuje aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Maciej Jackowski, który w rozmowie podkreśla, iż wcielanie się w rolę św. Brata Alberta zmieniło jego spojrzenie na świat i drugiego człowieka: 

POSŁUCHAJ

W dwudziestoosobowej obsadzie są również dwie profesjonalne aktorki – Magdalena Sokołowska i Iwona Chamielec. Pozostali artyści to uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez Stowarzyszenie ‘Scena Moliere’ z Krakowa. Producent i organizator spektaklu, Józef Kołodziej wyjaśnia, w jaki sposób doszło do stworzenia spektaklu:

POSŁUCHAJ

Producent dodaje także kim dla niego jest osoba św. Brata Alberta: 

POSŁUCHAJ

Podczas wydarzenia swoją radość z możliwości obejrzenia spektaklu w józefowskiej społeczności wyrażał burmistrz Józefowa, Roman Dziura:

POSŁUCHAJ

Z kolei dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie, Beata Zaśko podkreślała, że postaci św. Brata Alberta, jak również św. Jana Pawła II są bardzo bliskie mieszkańcom Józefowa:

POSŁUCHAJ

Wikariusz parafii w Józefowie, ks. Marcin Migas tłumaczy, iż z racji, ze przeżywamy rok św. Brata Alberta, ważne jest, aby poznawać postać tego wyjątkowego Świętego, dlatego ten spektakl jest wyjątkowym wydarzeniem: 

POSŁUCHAJ

Adaptacja utworu przez reżysera została uwspółcześniona, a język uproszczony, gdyż dzieło Karola Wojtyły jest piękne, lecz bardzo trudne językowe dla zwykłego widza. Twórcom spektaklu zależało głównie na tym, aby trafić do każdego człowieka, aby przybliżyć mu wyjątkową postać św. Brata Alberta i sprawić, by stał się bliskim wzorem do naśladowania, szczególnie teraz, w roku poświęconym jego osobie. Bardzo ważną rolę w spektaklu odgrywają również osoby niewidome i niedowidzące, gdyż wcielając się w role nędzarzy z krakowskiej ogrzewalni, pokazują prawdziwą niedolę choroby i wykluczenia społecznego. 
 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze