Uroczystości związane ze srebrnym jubileuszem rozpoczęła dzisiaj konferencja pod hasłem „Ochrona i promocja miasta Zamość inwestycją w Dziedzictwo Narodowe. 25 lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Uczestniczyli w niej m.in. prof. Sławomir Ratajski - Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, prof. Przemysław Czarnek - Wojewoda Lubelski, a także obecny i byli prezydenci miasta: Andrzej Wnuk, Marcin Zamoyski oraz Eugeniusz Cybulski.
W programie konferencji znalazły się referaty m.in. na tematy, takie jak: „Wyjątkowe i uniwersalne wartości krajobrazów warownych – na przykładzie Twierdzy Zamość”, „Miasto a miasto. Analiza urbanistyczna otoczenia Starego Miasta w Zamościu na podstawie dawnych opracowań kartograficznych z XVIII – XX wieku” , a także „Debaty rocznicowe – trudne pytania o przyszłość Zamościa i Zamojszczyzny na tle polityki spójności”.
Dr Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, zwrócił uwagę na fakt, że lista UNESCO to także marka turystyczna.
Były prezydent Zamościa Eugeniusz Cybulski tłumaczył, że droga do wpisania Zamościa na listę UNESCO nie była łatwa.
Wszystkie miasta województwa lubelskiego są nasze i ze wszystkich tak samo się cieszymy – dodał wojewoda Przemysław Czarnek.
Infułatka, Akademia Zamojska oraz kościół ojców franciszkanów przejdą prace remontowe, ale jak przyznał prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, dużym wyzwaniem pozostaje budynek pałacu Zamoyskich.
Znacznie trudniej jest dbać o zabytki niż o obiekty nowo wybudowane – zwrócił uwagę były prezydent Zamościa Marcin Zamoyski.
Organizatorami uroczystości jubileuszu wpisania Zamościa na listę UNESCO są Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Miasto Zamość, a także Muzeum Zamojskie.
W ramach uroczystości jubileuszowych na Rynku Wielkim jeszcze do 30 września czynna będzie wystawa Muzeum Zamojskiego „ 25 lat UNESCO w Zamościu”, a w sobotę odbędą się happening oraz koncert Breakout Symfonicznie.
Przypomnijmy, że lista światowego dziedzictwa to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości, prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO.
Napisz komentarz
Komentarze