Uroczystości związane z upamiętnieniem tego wyjątkowego bohatera odbyły się (20.07) w miejscu jego kryjówki – w lesie między Ciosmami a Hutą Krzeszowską. Rozpoczęły się powitaniem gości przez prezesa PTTK Oddział w Biłgoraju, Mariana Kurzynę, który podkreślał także, jak ważna dla Polaków jest dzisiejsza uroczystość:
Następnie została odprawiona msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej, ks. dr Krzysztof Koprowski:
Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bidaczowie Starym, ks. Rudolf Karaś, który mówił o krzyżu, jaki przyszło nosić śp. Andrzejowi Kiszce:
Po Eucharystii został poświęcony krzyż, który stanął w miejscu życia partyzanta, jako symbol jego niezłomnego życia i wielkiej wiary:
Przedstawiciel zespołu do spraw mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Paweł Kurzyna wyjaśniał, w jakim celu zorganizowana została uroczystość:
Prezes Zarządu Koła Obwodu Nisko - Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Markut przytoczył życiorys Andrzeja Kiszki:
Z kolei Adam Kornat, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie mówił o naszym moralnym obowiązku wobec zapomnianych przez historię bohaterów:
Na uroczystości obecna była Maria Mirecka-Loryś ps. ‘Marta’, która w czasie II wojny światowej, a także po niej była łączniczką i działaczką podziemia niepodległościowego. Wspominała ona Franciszka Przysiężniaka ps. ‘Ojciec Jan’, a także swoją działalność na rzecz partyzantów:
Również sekretarz biura Wojewody Lubelskiego, Andrzej Szarlip wyrażał radość i wdzięczność z tego, że udało się upamiętnić Andrzeja Kiszkę:
Wydarzenie zakończyło się uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej Andrzeja Kiszkę oraz złożeniem kwiatów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zarząd Koła Obwodu Nisko - Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Nadleśnictwo Biłgoraj i Oddział PTTK w Biłgoraju.
Napisz komentarz
Komentarze