Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Marek Jawor, Andrzej Lewandowski

uczestnicy Igrzysk
Marek Jawor, Andrzej Lewandowski

Na obiektach sportowych w Zamościu w dn. 24 -27.05 odbyły się XII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych.
W igrzyskach wzięły udział udział osoby:
- po transplantacji takich narządów jak nerka, wątroba, serce;
- osoby dializowane,
- oraz osoby popierające świadome dawstwo narządów.
Tegoroczne igrzyska odbyły sie  się pod hasłem „Przeszczep to nowe Życie”., a do Zamościa zawitali zawodnicy z terenu całej Polski oraz goscie z zagranicy z Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji powstało w 2005 r, a inicjatorami powstania stowarzyszenia byli: prof. dr hab. n. med. Andrzej Chmura – chirurg, transplantolog, mgr Krystyna Murdzek – nauczycielka wychowania fizycznego, trener narciarstwa, pacjentka, u której Profesor dokonał udanego przeszczepienia nerki.

Stowarzyszenie zrzesza dzieci oraz osoby dorosłe po transplantacji narządów, dializowanych i członków ich rodzin, jak również lekarzy i wiele innych osób popierających ideę transplantacji.

Stowarzyszenie prowadzi  działalność sportową, rekreacyjną i rehabilitacyjną dla całej rzeszy najdzielniejszych sportowców po transplantacji, którzy chcą, przez swój aktywny udział w sporcie, promować ideę przeszczepiania, jako najlepszego sposobu leczenia niewydolności narządów.

Startując w zawodach osoby po transplantacji i dializowane dają żywe świadectwo, że transplantacja to najlepsza metoda ratowania życia ludzkiego. Zawodnicy startujący w Igrzyskach zwracają także uwagę na fakt braku narządów do przeszczepienia dlatego tak ważna jest idea promowania transplantacji w Kraju.

Wszystkie działania, które organizuje Stowarzyszenie odbywa się pod hasłem „Przeszczep to nowe Życie” dotychczasowym największym osiągnięciem stowarzyszenia jest organizacja VIII Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbyły się w 2014 r w Krakowie. Polska reprezentacja zajęła wtedy II miejsce na 22 startujące kraje zdobywając 139 medali. Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został Andrzej Lewandowski, który zdobył 7 złotych medali w pływaniu. W sumie w latach 2004 - 2016 w imprezach międzynarodowych członkowie Stowarzyszenia zdobyli 410 medali.

Podczas XII Ogólnopolskich Igrzysk dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, które odbyły się w Zamościu zawodnicy wzięli udział w konkurencjach lekkoatletycznych w tenisie ziemnym i stołowym, darcie oraz w pływaniu. Podczas igrzysk jedną z osób które wzięły udział w biegu na 5 km była zawodniczka, która do Zamościa przyjechała z okolic Gniezna. Przyznała, ona że konkurencja biegowa, to dyscyplina sportowa w której czuje się najlepiej.

POSŁUCHAJ

W konkurencji biegowej wziął udział także zawodnik, kory na co dzień pracuje jako lekarz. Przyznał, że bieganie jest  jego ulubioną dyscyplina sportową, a Zamość jako miasto jest bardzo ładne.
POSŁUCHAJ

W biegu na 5 km mogli wziąć udział wszyscy chętni. Dlatego do biegu włączyli się  seniorzy z dziennego Domu Senior – Wigor w Zamościu którzy wzięli udział w marszu z kijami nordic walking na dystansie 5 km. Jedną z takich osób, które solidaryzują się z osobami po przeszczepach był biegacz z Krasnobrodu.
POSŁUCHAJ

W konkurencjach pływackich złotymi medalistami zostali m.in.  Marek Jawor z Zamościa, ambasador Igrzysk oraz  Andrzej Lewandowski, kilkukrotny złoty medalista. A oto rozmowa ze zwycięzcami. Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy. Usłyszymy nie tylko o podsumowaniu Igrzysk, a le także o transplantacji, dzięki której możemy uratować drugiemu człowiekowi życie.
POSŁUCHAJ

Więcej informacji o Stowarzyszeniu znajdziemy na stronie internetowej pod adresem
[kliknij tutaj]
[kliknij tutaj



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze