Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR

Dzień Pieczy Zastępczej

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pieczy Zastępczej.
Dzień Pieczy Zastępczej

Wielkie wyzwanie, ale też wielka satysfakcja - tak określić można obowiązki, które biorą na siebie rodzice zastępczy. Według definicji „piecza zastępcza” jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania dziecka przez rodziców. Za tym suchym sformułowaniem kryje się ogrom emocji, wyzwań i zadań jakie spoczywają na tych, którzy taką pieczę sprawują i na tych, którzy tej opiece podlegają. Co dzieci zyskują, będąc w rodzinach zastępczych, a nie np. W placówkach? Na to pytanie odpowiedział Tomasz Kloc, psycholog.

POSŁUCHAJ

 

 

 

Warto także pamiętać, że rodzina zastępcza jest tylko tymczasowa. Rodzice zastępczy powinni pamiętać o rodzicach biologicznych ich podopiecznych.

POSŁUCHAJ

Dzieci, które zostały odebrane rodzinie biologicznej muszą mieć umożliwiony powrót do rodziny - zaznaczyła Anna Król, asystent rodziny.

POSŁUCHAJ

 

W Zamościu jest około trzydziestu rodzin zastępczych - dodał Wojciech Buczkowski, dyrektor Organizatora Pieczy Zastępczej w Wspierania Rodziny w Zamościu.

 

POSŁUCHAJ

 

Ponad 76 tysięcy dzieci w Polsce jest pod opieką zastępczą. W rodzinach zastępczych przebywa ich 56 tysięcy, a w placówkach instytucjonalnych jest blisko 20 tysięcy podopiecznych - wynika z danych GUS. Zawodowi rodzice zastępczy dostają za swoją pracę wynagrodzenie - około 2 tysięcy złotych miesięcznie - oraz refundację kosztów opieki nad dziećmi. Rodziny niezawodowe nie dostają wynagrodzenia, ale zwrot kosztów. Takich rodzin jest ponad 1800. Najwięcej podopiecznych przebywa w spokrewnionych rodzinach zastępczych, których jest ponad 4 tysiące; krewni otrzymują mniejsze dofinansowanie na opiekę nad powierzonymi im dziećmi.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze