Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 12:55
Reklama

Wystawa "Dolina Decyzji"

"Dolina decyzji" to tytuł wystawy ale też jednego z obrazów. Cykl ten został zainspirowany tematyką biblijną.i przedstawia dwie rzeczywistości, dwa przymierza, dwa światy.

Maria Krenz od ponad 30 lat zajmuje się twórczością w dziedzinie malarstwa, rysunku, ilustracji i projektowania graficznego. Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Głównym tematem twórczości Marii Krenz jest portret. Pasja portretowania zaczęła się po studiach założeniem "Firmy portretowej" na poddaszu jednej z kaliskich kamienic. Ten temat kontynuowany jest w twórczości artystki do dziś. Wydała albumy z rysunkowymi portretami mieszkańców miast "Tomaszowianie" i "Portrety Zamościan". Portret pojawia się też w cyklu obrazów biblijnych.

Jeden świat wykuty jest w kamieniu i przypruszony szarością popiołu Jest to Stare Przymierze. Drugi świat to nowe przymierze przedstawione za pomocą białych smug światła i nieskrepowanych pociągnięć pędzla.

Na jednym obrazie zderzają się te dwie rzeczywistości.

Rzeczywistość Starego Przymierza jest światem wysiłków człowieka, nakazów i zakazów. Ten świat obrazuje płaskorzeźba i wyryte na kamiennych tablicach prawo, które nieuchronnie prowadzi pod sąd, potępienie i na śmierć - no bo czy znalazł się ktoś kto nie przekroczył ani jednego paragrafu prawa? (" Kto jest bez winy?"). Stare przymierze stało się nieważne, nieaktualne i przedawnione z chwilą gdy Bóg ustanowił Nowe Przymierze.

 

Nowe Przymierze to łaska zstępująca z góry od Boga. Symbolicznie przedstawiona jest białymi odrealnionymi smugami, sugerującymi rzeczywistość wymykającą się kontroli człowieka. Nowe przymierze zawarte pomiędzy Bogiem i człowiekiem nie jest już oparte na wypełnianiu przykazań jak to było starym przymierzu ale na na wierze w Tego, który w zastępstwie za nas wypełnił prawo i zbawił nas od potępienia i śmierci. Biel i przestrzeń nieba przedstawione na obrazach oznajmiają miłosierdzie, zmartwychwstanie i życie.

Na obrazach ważnym elementem są teksty biblijne napisane własnym liternictwem zaprojektowanym przez autorkę jeszcze w czasach studiów. Te obrazy można dosłownie czytać. Kilka prac z tego cyklu nawiązuje do dzieł dawnych mistrzów. Autorka poprzez wizualne „wariacje” sławnych dzieł „Wygnanie z raju Adama i Ewy” - Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej czy pracy „Pocałunek” wybitnego rzeźbiarza francuskiego Augusta Rodina przemawia do nas swoim malarskim językiem. W tym cyklu pojawiają się też portrety konkretnych współczesnych osób :"Dawid", "Sen króla Nabuko" a także autoportret w obrazie"Dolina decyzji". Pierwsze prace z tego cyklu powstały w 2010 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze