Burmistrz Miasta Lubaczów, Krzysztof Szpyt w przemówieniu wskazywał, że Pomnik Niepodległości jest miejscem, w którym lubaczowianie w rocznicę wydarzeń historycznych gromadzą się, by je upamiętnić. Zadaniem dorosłych jest, by przekazywać historię młodemu pokoleniu.
Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Tadeusz Samborski wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Karol Liwirski i Danuta Skalska - przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Kresów Południowo - Wschodnich, delegacja Klubu Tarnopolan w Nysie oraz Świebodziński Związek Kresowanian, przedstawicielka Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz Kresów Południowo - Wschodnich Elżbieta Rusińko z oddziału w Jarosławiu, Wacław Wierzbieniec z delegacją z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Rzeszowie oraz Krzysztof Szpyt burmistrz Miasta Lubaczowa oraz wójt gminy Lubaczow Wiesław Kapel z delegacją.
Po uroczystym złożeniu kwiatów, goście wraz z delegacjami udali się do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, organizacji i stowarzyszeń kresowych.
Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, Stanisław Piotr Makara w przemówieniu witając gości zaznaczył, że takie spotkania pozwalają na integrację środowisk lokalnych.
Zespół Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa towarzyszył spotkaniu środowisk kresowych w Muzeum Kresów w Lubaczowie, śpiewając regionalne i ludowe pieśni. Goście przybyli na spotkanie oprócz uczestniczenia w panelu dyskusyjnym mieli również okazję do zwiedzenia muzeum.
Następnym punktem niedzielnego programu był udział w nabożeństwie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie oraz złożenie kwiatów w krypcie kardynała Władysława Rubina. O godz. 19.00 na Rynku w Lubaczowie oficjalnie, przemówieniami burmistrza Miasta Lubaczów Krzysztofa Szpyta oraz Wójta Gminy Lubaczów Wiesława Kapla, rozpoczęto obchody Festiwalu Kultur i Kresowego Jadła 2016.