Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 lutego 2025 09:34
Reklama HeavenTour - FATIMA

II Spotkanie graniczne w Gminie Biszcza

„Spotkanie graniczne” trzech gmin i dwóch województw, na ziemi, gdzie niegdyś przebiegała granica dwóch zaborów, odbyło się w niedzielę, 31 lipca w Bukowinie, w Gminie Biszcza.
II Spotkanie graniczne w Gminie Biszcza

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Gmin Biszcza, Potok Górny i Kuryłówka. Przedsięwzięcie ma na celu zaangażowanie, głównie uczniów szkół z terenów gmin do głębszego zapoznania się z historią regionu.

Od 1815 roku nieopodal wsi Bukowina przebiegała - ustanowiona przez zaborców granica między zagarniętymi ziemiami Polski. Granica jest obecnie podziałem między województwami lubelskim i podkarpackim oraz Gminami Biszcza i Potok oraz Gminą Kuryłówka. Z inicjatywy Andrzeja Fusa, prezesa Stowarzyszenia „Na rzecz Bukowiny” oraz Jan Bartosiewicza, właściciela gospodarstwa agroturystycznego w Bukowinie, samorządy sąsiadujących Gmin Biszcza, Kuryłówka i Potok Górny podjęły inicjatywę upamiętnienia tragicznych i bolesnych wydarzeń związanych z okresem zaborów. W tym roku już po raz drugi organizowana była impreza „na granicy”, która łączyć ma ziemie polskie, które chcieli podzielić zaborcy. O początkach i idei imprezy mówi Zbigniew Pyczko, wójt Gminy Biszcza:

POSŁUCHAJ

Bardzo ważnym elementem Gminy Biszcza jest Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich odtworzony przez Antoniego Kurowskiego:

POSŁUCHAJ

Wójt Pyczko wyjaśnia, co składa się na „Spotkanie graniczne”:

POSŁUCHAJ

Po oficjalnym powitaniu gości i referacie okolicznościowym przyszedł czas na część kulturalną imprezy. Na scenie prezentowały się zespoły z Gmin Biszcza, Potok Górny i Kuryłówka, były także rozgrywki sportowe i konkurencje sprawnościowe. Przed widownia prezentowały się dziecięce zespoły taneczne, a także biszczański Szwadron Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich:

POSŁUCHAJ

Impreza zakończyła się zabawą taneczną.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska