Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wieczór z poezją w Synagodze

Rok 2017 jest rokiem Bolesława Leśmiana w Zamościu. Jest to dobra okazja, by zwrócić uwagę zamościan na słowo pisane.

Centrum „Synagoga” zaprasza w środowy wieczór, 10 maja, na spotkanie z poezją.

Zamojska synagoga będzie gościć Marzenę Mariolę Podkościelną oraz Konrada Grocheckiego, którzy wprowadzą słuchaczy w świat swoich wierszy.

 

Wieczór z poezją rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Konrad Grochecki pochodzi z Krasnegostawu. Zawodowo zajmuje się przeszłością, często o niej pisząc w różnych periodykach oraz książkach naukowych. Przede wszystkim interesuje go kultura wczesnego średniowiecza oraz dzieje powiatu krasnostawskiego. Jest związany z Krasnymstawem, Lublinem i Zamościem.

Pracownik Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie i doktorant Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Próbuje łączyć swoją pasję historyczną i archeologiczną, widząc w ich synergii olbrzymi potencjał poznawczy. W Krasnymstawie udało mu się zrobić kilka pozytywnych rzeczy, między innymi jest uczestnikiem i współzałożycielem „Zespołu ds. Dziedzictwa Kulturowego Krasnegostawu” oraz organizatorem obchodów „Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie”. Prócz tego jeździ na konferencje humanistyczne i próbuje „pracy u podstaw” z miejscową ludnością, co nie ukrywa, daje mu wiele satysfakcji.

Organizator wydarzeń kulturalnych m. in. obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie czy Latawców Poetyckich.

Od kilku lat współpracuje z internetowym magazynem kulturalnym „Brzydkie Słowo na K”, w którym zamieszcza różne teksty, od poezji po formy eseistyczne. Publikuje również w „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym” oraz w „Nestorze. Czasopiśmie Artystycznym”, które wydawane jest w Krasnymstawie. W tym ostatnim oprócz tekstów typowo historyczno-archeologicznych publikuje poezję. Jest współzałożycielem obecnie już nieistniejącej Grupy Poetyckiej Huvava – to jednak były czasy studenckie i tak naprawdę pisaniem na poważnie zajmuje się od około trzech lat. Przygotowuje książkę poetycką pod tytułem „Niestałe”.

Laureat kilku konkursów poetyckich, między innymi były to: Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula, Turniej Literacki inspirowany wyobraźnią w ramach Ulicy Poetyckiej w Zamościu czy Konkurs Poetycki ZIARNO oraz Chmielakowy Antałek.

***

Marzena Mariola Podkościelna – urodzona w Turobinie, mieszka w Olchowcu w powiecie krasnostawskim.

Poetka i animatorka kultury. Laureatka konkursów poetyckich: „O Laur Wierzbaka” w Poznaniu, Turnieju Jednego Wiersza w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, kilkakrotnie Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham a Ty Pisz!”, Turnieju Poetyckiego „O Chmielakowy Antałek”, Konkursu Poetyckiego im. Marka Swatowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. W. Olszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. Stabach.

Publikowała w wielu ogólnopolskich pismach literackich: „Latarnia Morska”, „Migotania”, „Angorze”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Nestorze” i innych. Należała do krasnostawskiej Grupy Literackiej A4 oraz Klubu Literackiego „Strona”. Nominowana kilkakrotnie w kategorii twórca kultury i animator kultury w konkursie „Kultura” w ramach Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury w Krasnymstawie.

Współorganizatorka oraz organizatorka spotkań literackich, poetyckich oraz wielu wydarzeń kulturalnych. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie prowadzi spotkania cykliczne pt. „Anna Kamieńska w moim życiu”. Kontynuatorka Nocy Poetów (spotkania poetów z terenu lubelskiego, a w roku 2017 z terenu Polski) w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Widniówce upamiętniającym rocznicę śmierci poety, publicysty, animatora kultury i inicjatora Nocy Poetów - Mariusza Kargula. Prezentowała swoje wiersze m. in. podczas IV Nałęczowskich Spotkań z Poezją organizowanych w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Również fotografuje. W przygotowaniu jest wystawa jej zdjęć na Zamku w Tittmoning w Bawarii, a jej zdjęcia były zapowiedzią tygodniowego Festiwalu Kultury Kunstplatz Tittmoning.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze