Wernisaż wystawy odbędzie się 22 kwietnia o godz. 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego.
Wystawa powstała z inicjatywy Igora Strojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego, od wielu lat zajmującego się historią własnej rodziny.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych Igora Strojeckiego, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 r. w Warszawie. Po przedwczesnej stracie rodziców został wzięty pod rosyjską „opiekę rządową” i wysłany do szkoły kadetów w Kijowie, co zadecydowało o jego dalszych losach – służbie w armii carskiej Rosji. W latach 1876-1897, z przerwami, przebywał w Samarkandzie, która stała się jego bazą wypadową na terytorium m.in. Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Na niezbadanych wcześniej terenach to on niejednokrotnie był pierwszym Europejczykiem widzianym przez tamtejszych mieszkańców. Podczas swych podróży opracowywał mapy terenu, biegu rzek i dróg, badał szlaki komunikacyjne na pograniczu Chin i Afganistanu. Tereny, po których podróżował Leon Barszczewski leżą obecnie w przeważającej części w granicach Republik Uzbekistanu i Tadżykistanu. W trakcie wypraw gromadził okazy botaniczne, zoologiczne i mineralogiczne oraz prowadził obserwacje etnograficzno-antropologiczne. Był jednym z pierwszych badaczy prowadzących badania archeologiczne na wzgórzu Afrasiab, przyczyniając się do odkrycia starożytnej Samarkandy. Leon Barszczewski w swych dziennikach z podróży zanotował liczne obserwacje botaniczne, zoologiczne, geograficzne i geologiczne. Odkrył wiele pokładów złóż mineralnych, w tym rud metali, kamieni szlachetnych (złota i diamentów). Z zebranych w trakcie wypraw licznych okazów przyrodniczych, archeologicznych i etnograficznych utworzył w Samarkandzie muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze