W kościołach przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej specjalnie kaplicy symbolizującej grób Chrystusa. Tego dnia również dokonuje się poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół. Jest to jednak wciąż dzień wyciszenia – zaznacza ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu:
Wieczorna liturgia w sobotę jest już świętowaniem zwycięstwa Jezusa nad śmiercią:
Podczas liturgii paschalnej kapłan dokonuje poświęcenia ognia, który ma swoją symbolikę:
Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z liturgii światła, która przypominam nam, że Jezus jest światłem, które rozjaśnia ciemności zła, liturgii chrzcielnej, rozbudowanej liturgii słowa, przypominającej najważniejsze wydarzenia w dziejach zbawienia świata oraz liturgii eucharystycznej. Pokazuje nam ona sens wszystkiego, w co jako chrześcijanie wierzymy – podkreśla ks. Zaborniak:
Zakończeniem liturgii paschalnej powinna być procesja rezurekcyjna wokół kościoła, która została przeniesiona na niedzielny poranek. Radość ze zmartwychwstania wyrażamy też uroczystym śpiewem „Alleluja”, które nie wybrzmiewało przez cały Wielki Post. Ma ono obwieszczać światu i każdemu z nas, że Jezus Chrystus pokonał zło, grzech i śmierć, żyje i jest pośród nas.
Napisz komentarz
Komentarze