Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:35
Reklama

Dzień śmierci Jezusa - Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. W Kościele jest to dzień szczególny, w którym przypominamy ofiarę największej miłości – miłości Boga do człowieka.
Dzień śmierci Jezusa - Wielki Piątek

Autor: niedziela.pl

W kościołach tego dnia odprawiana jest Droga Krzyżowa, po której następuje liturgia ze szczególnymi znakami. Na początku liturgii w ciszy kapłan wychodzi i na znak uniżenia oraz pokory pada na twarz przed ołtarzem. Centralnym wydarzeniem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja Krzyża – mówi ks. Radosław Zaborniak, wikariusz parafii pw. Świętego Krzyża w Zamościu:

POSŁUCHAJ

Podczas adoracji odsłonięte zostaje drzewo krzyża. Jaka jest symbolika tego gestu?

POSŁUCHAJ

W każdym kościele wierni w Wielki Piątek adorują krzyż. Co to jednak znaczy „adorować krzyż”, jaki powinien mieć sens ten akt? - wyjaśnia ks. Zaborniak:

POSŁUCHAJ

Na zakończenie liturgii następuje Komunia święta, a po niej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do przygotowanej kaplicy, nazywanej Grobem Pańskim. Tam na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym, przejrzystym welonem - symbolem płótna, w które owinięto zostało ciało zmarłego Chrystusa. Adoracja w wielu kościołach trwa przez całą noc.

 

W Wielki Piątek obowiązuje również ścisły post (trzy posiłki, w tym jeden do syta), różniący się od tego, który zachowujemy w każdy piątek całego roku liturgicznego. Jego celem jest umartwienie ciała, które ma nam pomóc głębiej wejść i rozważać tajemnicę śmierci naszego Zbawiciela.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze