Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Green Office Ecologic BANER

"Maria Gmyz jako architekt, poetka i animatorka życia społecznego"

Kościół rektoralny św. Katarzyny w Zamościu w sobotę (15.02) stał się miejscem wspomnień o śp. Marii Gmyz. W czwartą rocznicę jej śmierci zorganizowano sympozjum pt. "Maria Gmyz jako architekt, poetka i animatorka życia społecznego".
"Maria Gmyz jako architekt, poetka i animatorka życia społecznego"

Sympozjum rozpoczęła modlitwa różańcowa i Msza święta. Następnie świadectwami z życia i działalności śp. Marii Gmyz dzielili się m.in. kapłani: ks. bp. Mariusz Leszczyński, ks. prof. Tadeusz Guz, ks. Zdzisław Ciżmiński, ks. Julian Brzezicki, ks. Ryszard Ostasz, parlamentarzyści: senator Jerzy Chróścikowski, poseł Sławomir Zawiślak, ponadto rektor Akademii Zamojskiej prof. Paweł Skrzydlewski, radny miasta Zamość Krzysztof Sowa, a także członkowie rodziny: mąż Edward Gmyz oraz bracia Wiesław i Franciszek Łasocha.

Maria Gmyz była cenionym architektem, człowiekiem niezwykle zaangażowanym na rzecz Kościoła i społeczeństwa. Między innymi stała na czele ruchów i stowarzyszeń katolickich w naszej diecezji. Ten odcinek współpracy z Marią Gmyz wspomina ks. Julian Brzezicki, ówczesny moderator Rady.

Śp. Maria Gmyz latach 2002-2005 była radną i Przewodniczącą Rady Miasta Zamościa. Pełniła funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich w Lublinie. Była autorką projektu ołtarza papieskiego z czasu wizyty papieża Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r. Zaprojektowała wiele świątyń i budynków kościelnych na terenie diecezji zamojsko- lubaczowskiej.

Przyczyniła się do powstania w Zamościu Zespołu Szkół Katolickich im. św. o. Pio, a w ostatnim czasie do reaktywowania Akademii Zamojskiej. Zapytaliśmy rektora Akademii, czy doszłoby do tego, bez zaangażowania Marii Gmyz.

Nie sposób zliczyć obszarów działalności śp. Marii Gmyz. Należy dodać jeszcze, że przez wiele lat organizowała konkursy plastyczno-literackie o św. Janie Pawle II, a także była autorką kilku tomików wierszy. Zmarła 10 lutego.2021 r. w wieku 64 lat.

Organizatorzy sympozjum zapowiadają niebawem wydanie publikacji - zbioru wspomnień zaproszonych prelegentów.

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Super siostra niedługo się widzimy na pewno skorzystam po długim czasie znowu wrócą wspomnienia do zobaczeniaData dodania komentarza: 18.02.2025, 00:17Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JarekTreść komentarza: Bóg zapłać !Data dodania komentarza: 15.02.2025, 09:12Źródło komentarza: Gietrzwałd to nie śmietnikAutor komentarza: Krzysztof , też z lubelskiegoTreść komentarza: Wysłuchałem wywiadu prowadzonego przez KS. Wojciecha z Kat.Radia Zamosc. z p.Iwona Chmielewska , przewodnikiem po Wiecznym Mieście i myślę,że postawiono wiele celnych pytań odnośnie ciekawostek przy zwiedzaniu Rzymu , odpowiedzi jak najbardziej zachęcają aby się Tam w Roku świętym znaleźćData dodania komentarza: 12.02.2025, 15:24Źródło komentarza: Iwona ChmielewskaAutor komentarza: JCTreść komentarza: Super ! Dziękuję, że takie spotkania się odbywają. To również lekcja dla młodego pokolenia, że w taki sposób również można służyć drugiemu człowiekowi, bo tych osób można powiedzieć nie widać, ale ktoś różne prace w parafii i nie tylko musi wykonać.Data dodania komentarza: 11.02.2025, 09:25Źródło komentarza: Maria Witkowska wzorem dla młodego pokoleniaAutor komentarza: BarbaraTreść komentarza: Brazylia ma bardzo fajne plaże, to kraj pełen radosnych i przyjaznych ludzi, ponadto najlepsze plaże na Karaibach można zobaczyć na Dominikanie https://carter.eu/kierunki/karaiby/dominikana/Data dodania komentarza: 10.02.2025, 14:13Źródło komentarza: Brazylia – gdzie znajdziemy najlepsze plaże?Autor komentarza: Pamiętajmy o Dzieciach ZamojszczyznyTreść komentarza: Dziękujemy za pracęData dodania komentarza: 8.02.2025, 10:47Źródło komentarza: dr Beata Kozaczyńska