Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Czy Warto Inwestować W Szambo Z Betonowych Kręgów?

  • 29.04.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy Warto Inwestować W Szambo Z Betonowych Kręgów?

Szambo z kręgów betonowych — czy warto w nie inwestować?

    Skuteczne odprowadzanie nieczystości z domu wiąże się nie tylko z odpowiednim przygotowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, ale także miejsca, w którym będą one przechowywane. O ile w przypadku budynków podłączonych do zbiorczej sieci kanalizacyjnej nie będzie to nic trudnego, tak domy pozbawione takiego udogodnienia — np. wolnostojące z dala od innej infrastruktury mieszkalnej lub położone na przedmieściach, do których kanalizacja jeszcze nie dotarła — mogą mieć z tym spory problem. Rozwiązaniem w takim przypadku będzie zbudowanie bezodpływowego zbiornika, czyli szamba.

Co wyróżnia szamba z betonowych kręgów?

    Choć rozwój technologiczny nie ominął także odprowadzania ścieków i powstało wiele różnych konstrukcji wykonanych z licznych odmian tworzyw sztucznych, betonowe szamba cieszą się wciąż zasłużoną popularnością. Materiał ten cechuje się bowiem wytrzymałością i solidnością, które trudno jest zastąpić. Beton jest w stanie przeciwstawić się właściwie wszystkiemu, co zagraża zbiornikom na nieczystości — zaczynając od sporych sił nacisku po wkopaniu w ziemię, przez naturalne procesy biologiczne zachodzące w glebie, po działanie środków chemicznych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szamb z betonu — od pojedynczych po dwu- i wielokomorowe, umożliwiające zbudowanie w przyszłości własnej oczyszczalni ścieków o wydajnym systemie drenażu. Wszystko zależy od tego, jak dużą ilością miejsca dysponujemy i jakie koszty możemy ponieść. Jeśli zaś taki zbiornik ma być po prostu rozwiązaniem tymczasowym na czas potrzebny na podłączenie budynku do wspomnianej wcześniej zbiorczej sieci kanalizacyjnej, nie ma sensu inwestować w rozbudowane szambo. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się prosty zbiornik z kręgów betonowych, który można zbudować samodzielnie niewielkim nakładem kosztów.

 

betonowe kręgi

Jakie materiały są potrzebne do konstrukcji szamba z kręgów betonowych?

    Jak wskazuje ich nazwa, szamba tego typu zbudowane są z betonowych kręgów, co sprawia, że nie są to konstrukcje monolityczne, czyli składają się z kilku połączonych ze sobą elementów. Sprawia to, że ich montaż może zająć trochę czasu. Wracając jednak do samych materiałów — w zależności od tego, jak pojemny ma być nasz zbiornik, potrzebować będziemy przynajmniej kilku kręgów i pokrywy górnej. Najlepiej jest przy tym wyposażyć się w jeden zamknięty z dolnej strony, z którego powstanie dno zbiornika, oraz jeden z otworem umożliwiającym wprowadzenie doń rury odprowadzającej nieczystości z domu.

Dobrym miejscem do zakupu takich materiałów jest hurtownia materiałów instalacyjnych. Dostępne są modele o różnej średnicy i wysokości, przez co łatwo można dopasować te prefabrykaty do własnych potrzeb. Ceny pojedynczych sztuk wahają się między 100 a 300 złotymi, ale trzeba też liczyć się z kosztami transportu oraz zakupu innych elementów sieci odprowadzających nieczystości jak rury, uszczelki i wspomniana już pokrywa. Wielu producentów oferuje usługi dostarczenia zamówionych kręgów betonowych na przeznaczone im miejsce, a nawet pomoc przy umieszczeniu ich jeden na drugim. Zważywszy na wagę pojedynczego egzemplarza — około 200 do 250 kg —, jest to bardzo dobra opcja warta rozważenia.

Jak zbudować szambo z kręgów betonowych?

    Pierwszym krokiem będzie oczywiście wykonanie odpowiedniego wykopu. Przygotowuje się go zwykle, wykorzystując tzw. metodę studniarską, która polega na początkowym usunięciu tylko takiej ilości ziemi, aby dało się umieścić pierwszy krąg. Później pogłębia się otwór, wybierając ziemię ze środka pierwszego kręgu i dodając kolejne kręgi aż do uzyskania pożądanej głębokości. Następnie przystępuje się do prac wykończeniowych — uszczelniania dna szamba i wszystkich miejsc łączenia poszczególnych elementów. Proces ten jest już jednak nieco bardziej skomplikowany i wymaga więcej doświadczenia oraz dobrze dobranych materiałów wykończeniowych. Samo dno tworzone jest w kilku fazach. Pierwszą z nich jest pokrycie go grubą warstwą lepiku. Następnie, gdy lepik już wyschnie, układa się na nim warstwę wylewki betonowej, która będzie stanowić właściwe dno zbiornika. Trzeba przy tym pamiętać, że musi ono wytrzymać duże siły nacisku oddziałujących na nie ścieków, przez co poleca się stosowanie betonów z klasy B-20 cechujących się najwyższą jakością.

Alternatywą dla wylewki jest wspomniany wcześniej specjalny krąg z zamkniętym dnem, wykazujący lepszą szczelność. Można go znaleźć w ofercie większości producentów. Właściwe i dokładne uszczelnienie jest bardzo ważną kwestią w przypadku zbiornika z kręgów betonowych, gdyż błędy w tej materii będą skutkować przeciekaniem. Wyciek nieczystości do gruntu jest bardzo groźny, gdyż może skazić nie tylko glebę, ale też ujęcia wody pitnej czy studnie głębinowe. Nie mówiąc już o unoszącym się wtedy na posesji bardzo nieprzyjemnym zapachu, który będzie przeszkadzał wszystkim wokół oraz potencjalnej wysokiej grzywnie. Trzeba się więc solidnie przyłożyć do budowy takiego zbiornika lub zdecydować się na droższą wersję monolitycznego szamba z betonu.

Podsumowanie

    Z punktu widzenia kosztów budowy, zbiornik z kręgów betonowych jest stosunkowo dobrą opcją — całość nie powinna wynieść więcej niż 3-4 tysiące złotych. Wymaga on jednak solidnego przyłożenia się do prac wykończeniowych, aby gotowy zbiornik nie przeciekał. Warto więc sprawę dobrze przemyśleć i nie podejmować pochopnych decyzji, aby nie narazić się na nieprzyjemne sytuacje.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III