Najczęściej, kiedy szukamy psa dla siebie, skupiamy się na takich aspektach, jak przyjazne nastawienie, czy łatwa nauka komend. Jeśli mieszkamy w bloku, to liczy się też zapotrzebowanie na ruch i to, jak duży jest pies. Nikt raczej celowo nie decyduje się na to, by jego pupil budził grozę, zwłaszcza gdy w domu są dzieci. A jednak wiele osób decyduje się na zakup ras uważanych za agresywne. Jakie to rasy i skąd wzięła się ich opinia?
Dlaczego niektóre rasy są groźne?
Zacznijmy od tego, że wszystkie psy niezależnie od rasy bronią swojego terytorium i mogą różnie reagować na pewne sytuacje. Dotyczy to i małych i dużych ras, jednak większe psy są jednocześnie silne, a to już stanowi zagrożenie.
Warto też zauważyć, że pojęcie „agresja” jest bardzo ogólne, więc skrywa się w nim tak naprawdę sporo różnych zachowań. W przypadku groźnych ras psów wyszczególnia się kilka typów zachowań niepożądanych: agresję w stosunku do innych psów i innych gatunków zwierząt, agresję w stosunku do właściciela, agresję w stosunku do nieznajomych i poczucie rywalizacji, agresję lękową i wiele więcej.
Wyróżnić możemy wiele czynników, które wpływają na odbiór rasy jako „niebezpiecznej”. Mogą być to pierwotne przeznaczenie danej rasy (psy do walk), terytorialność, wysoki popęd łowiecki, zasłyszane historie czy przypadki pogryzień w historii. Dlatego właśnie wiele krajów wprowadza listy ras uważanych za agresywne, których posiadanie i hodowla jest zabroniona, lub ograniczona. Czy słusznie?
Najgroźniejsze rasy świata
Wbrew pozorom ras uważanych za agresywne jest całkiem sporo. Co jeszcze ciekawsze, nie ma naukowych dowodów, jakoby jedna rasa była bardziej niebezpieczna niż inna, dlatego listy znacząco różnią się w poszczególnych krajach. Świetnym przykładem jest tutaj owczarek niemiecki, który od lat niezmiennie gości w sercach i domach Polaków, a jednocześnie jest uznawany za niebezpiecznego w Irlandii, niektórych stanach USA, Singapurze czy na Białorusi. Co ciekawsze, nasz wykaz ras uznawanych za agresywne zawiera rasy, które… nie są rasami!
W naszym kraju najgroźniejsze psy są wymienione w rozporządzeniu MSWiA. Psy, które znalazły się na liście, nie mogą być hodowane ani utrzymywane jeśli nie zezwoli na to gmina. Żeby mieć takiego psa, trzeba się postarać o specjalne pozwolenie. Obecnie polski spis uwzględniający „najgroźniejsze rasy psów na świecie” zawiera 11 pozycji. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Amerykański pitbull terrier
To średniej wielkości pies, który ma krępą i muskularną budowę. Ma silny charakter i często wykazuje agresję w stosunku do innych psów, dlatego potrzebuje właściwej socjalizacji. W stosunku do ludzi jest bardzo przyjazny, dlatego często jest wybierany jako pies rodzinny. Są to psy bardzo energiczne i potrzebują właściciela, który zapewni im wystarczająco wysiłku fizycznego i psychicznego. Inaczej może stać się destruktywny i sfrustrowany, a nawet agresywny. Jest to pies bardzo silny, dlatego potrzebuje konsekwencji w wychowaniu, ponieważ błędy mogą być fatalne w skutkach.
Tosa Inu
Tego psa wyhodowano w Japonii z myślą o walkach psów. Tosa Inu jest psem dużym i masywnym o bardzo silnych szczękach. Jest bardzo związany ze swoimi opiekunami oraz troskliwy, dlatego potrzebuje pewnego siebie opiekuna, którego nie będzie musiał „bronić” przed wszystkim i wszystkimi. Jest również terytorialny, dlatego często wykorzystywany jest jako pies obronny.
Rottweiler
Kiedyś psy tej rasy ciągnęły zaprzęgi i pilnowały bydła, obecnie pracują jako psy policyjne, wojskowe, czy psy do obrony osobistej, a mimo tego mają łatkę niebezpiecznych, ponieważ były bardzo popularne wśród nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy z różnych przyczyn chcieli mieć groźnego psa. Rottweilery mają bardzo silnie rozwinięty instynkt obronny i terytorialny, przez co wobec obcych mogą zachowywać się agresywnie. Jest lojalny wobec swoich opiekunów, ale potrzebne jest szkolenie i konsekwencja.
Moskiewski stróżujący
W porównaniu z poprzednimi rasami ta jest stosunkowo nowa, bo wyhodowano ją po II wojnie światowej ze skrzyżowania owczarka kaukaskiego, bernardyna oraz łaciatego rosyjskiego psa gończego. Psy te mają silny instynkt terytorialny, są zrównoważone i odporne na ból. Pies moskiewski potrzebuje dużo ruchu, jest zwinny i aktywny. Dobre szkolenie sprawi, że będzie dobrym przyjacielem.
Owczarek kaukaski
Od dziesiątek lat psy tej rasy chronią owiec w górach Kaukazu. Owczarki kaukaskie są silne i duże, a przy tym mają dobrze rozwinięty instynkt obronny i są niezależne. Dla własnej rodziny są przyjacielskie, ale nie lubią obcych.