Kolektor słoneczny to nie to samo, co panele fotowoltaiczne
Ważna informacja na początek: panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to nie to samo. Oba te urządzenia korzystają ze światła słonecznego, jednak mają zupełnie inne zastosowanie. Kolektor produkuje jedynie energię cieplną, którą możesz wykorzystać np. do podgrzewania wody w domu lub w basenie. Instalacja fotowoltaiczna dostarczy do Twojego domu energię elektryczną, którą możesz wykorzystać praktycznie do wszystkiego, zaś nadmiar prądu “odeślesz” Twojemu dostawcy energii,, a odbierzesz w mniej nasłonecznionych miesiącach..
Większa instalacja fotowoltaiczna to niekoniecznie bardziej opłacalna instalacja
To, że cały Twój dach będzie zapełniony panelami fotowoltaicznymi, nie oznacza, że będzie to dla Ciebie najbardziej rentowna instalacja fotowoltaiczna z możliwych. Być może Twój dostawca będzie próbował sprzedać Ci możliwie jak najwięcej komponentów, jednak upewnij się, czy aby na pewno Ci się to opłaca i czy Twoje dotychczasowe zużycie prądu było odpowiednio wysokie, aby mieć tak duży system. Wiadomo: im więcej paneli, tym wyższa bariera wejścia w fotowoltaikę i dłuższy czas osiągania stopy zwrotu, więc… po co przepłacać?
Falownik centralny a mikrofalowniki - co lepsze?
Większość instalacji fotowoltaicznych na polskim rynku wykorzystuje falowniki centralne. Niestety. Dlaczego? Jeśli któreś z ogniw ulegnie awarii lub zostanie zabrudzone, czy zacienione, cała instalacja traci na efektywności. System fotowoltaiczny oparty na mikrofalownikach, przypisanych do poszczególnych modułów, działających równolegle, sprawia, że każdy moduł pracuje zawsze z maksymalną możliwą mocą.
Taniej? Być może przez brak wybranych elementów instalacji fotowoltaicznej
Porównujesz ze sobą dwie oferty na projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się, z czego wynika tak duża różnica w cenie? Słusznie! Pamiętaj jednak, że w przypadku instalacji, którą montujesz najprawdopodobniej raz w życiu, wstępne koszty nie mogą być jedynym wyznacznikiem Twojej decyzji. Jest duża szansa, że im mniej zapłacisz na początku, tym więcej dopłacisz za naprawy i obsługę serwisową. Warto?
Przykładowo, Twoja ekipa montująca może próbować zaoszczędzić na montażu zabezpieczenia przepięciowego, którego wymagają powszechnie obowiązujące normy. Może także zaproponować Ci mikroinwertery bez zabezpieczeń DC. Każdy taki element instalacji, o którym “zapomni” Twój dostawca, aby “wygrać ceną” z konkurencją, to szansa na dodatkowe kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych z Twojej kieszeni w przyszłości.
Błędy podczas instalacji fotowoltaiki mogą słono kosztować, dlatego…
...warto postawić na ekipę montażową z dużym doświadczeniem. Błędy instalatorów zajmują pierwsze miejsce wśród najdroższych i drugie miejsce wśród najpopularniejszych problemów z instalacją fotowoltaiczną.
Chodzenie po panelach, upadanie narzędzi na ogniwa i zarysowanie przedniej szyby, niezabezpieczony transport, czy choćby upuszczenie panelu może skutkować nieodwracalnymi wadami produktu. Źle zamontowany i zniszczony panel fotowoltaiczny to o wiele mniej prądu ze słońca w Twoim domu i wyższy koszt serwisu w kolejnych latach. W tym wypadku bylejakość i brak profesjonalizmu będzie słono kosztować. Przede wszystkim Ciebie jako inwestora.
Firma fotowoltaiczna, której można zaufać?
Gdy zamawiasz coś raz na kilkadziesiąt lat, wybierz naprawdę godnego zaufania i polecanego dostawcę, który wie, co robi. Stilo Energy to jedna z takich firm. Miesięcznie realizują ponad 500 instalacji fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Przy takiej skali działania szczere i otwarte podejście do inwestorów jest niezbędne, aby zapewnić sobie renomę i pozytywne oceny w sieci. Jeśli myślisz o ekipie, która niczego przed Tobą nie ukryje i zrobi dobrą robotę, postaw na Stilo Energy i nie martw się o swoją instalację fotowoltaiczną.