Co to jest dom energooszczędny?
Z reguły domy energooszczędne są droższe w budowie od tradycyjnych budynków, ale za to późniejsze koszty eksploatacji są zdecydowanie mniejsze. Utrzymanie takiej konstrukcji jest stosunkowo tanie, dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie. Żeby jednak koszty utrzymania były mniejsze to każdy taki obiekt musi być rzetelnie oraz fachowo zaprojektowany. Takie budynki posiadają wiele zalet, ale czy warto zdecydować się na dom energooszczędny? Mniejsze straty ciepła sprawiają, że do ogrzania pomieszczeń potrzeba mniej energii, a to oznacza, że koszty również są znacznie mniejsze. Jest to ważne szczególnie podczas zimy, ponieważ wtedy rachunki są największe. Warto też wspomnieć, że w Polsce stosunkowo długo trwa sezon grzewczy. Często zaczyna się już z końcem września, a kończy dopiero w kwietniu. Z tego powodu już po roku budowy można odłożyć spore oszczędności. Bez wątpienia ogrzanie tradycyjnego budynku generuje zdecydowanie większe koszty.
Przepisy i ustawy dotyczące domów energooszczędnych
Warto zaznaczyć, że przepisy prawne dokładnie regulują energooszczędność domu. Należy pamiętać, że są one regularnie nowelizowane, dlatego trzeba być przyszykowanym na wszelkie zmiany. Niestety wszystko idzie w kierunku zwiększenia formalności, dlatego można się spodziewać, że za kilka lat kwestie formalne będą jeszcze bardziej obszerne. Prawo dotyczy też spraw związanych ze świadectwem energetycznym budynku. Wartość współczynnika przenikania ciepła jest najważniejszym czynnikiem w domach energooszczędnych. Przy ścianach zewnętrznych powinien być on równy 0,20, natomiast w przypadku dachów, stropodachów oraz stropów nad przejazdami jego wartość powinna oscylować w granicach 0,15 - 0,20. Jeżeli chodzi o podłogi osadzone na gruncie to optymalna wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi również 0,15 - 0,20. Znacznie większy współczynnik występuje w przypadku powierzchni przezroczystych nieotwieralnych - 0,80 - 1,00. Taki sam współczynnik powinien występować przy drzwiach zewnętrznych. Na uwagę zasługuje fakt, że dla domów pasywnych normy są zupełnie inne. Przy projektowaniu domu energooszczędnego istotna jest też moc grzewcza: 22 - 25 [W/m2] oraz zapotrzebowanie na ciepło: 30 - 40 [kWh/(m2 rok)]. Inwestorzy dużą uwagę powinni poświęcić także wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła o sprawności będącej na poziomie 80 - 85%.
Zalety i wady domów energooszczędnych
Należy zaznaczyć, że rozwiązania idealne nie istnieją i coś co sprawdzi się w jednym przypadku, niekoniecznie musi się sprawdzić w innej sytuacji. Dlatego trzeba podkreślić, że domy energooszczędne posiadają też wady. Do zalet projektów domów energooszczędnych zalicza się głównie niższe zużycie energii, które jest wynikiem zdecydowanie mniejszych strat ciepła. W porównaniu do tradycyjnych budynków jest to nawet 4-5 razy mniej. Jest to szczególnie ważne nie tylko z powodu kwestii finansowych, ale również z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ przyczynia się do ochrony środowiska. Następną zaletą są oczywiście mniejsze koszty ogrzewania. Warto dodać, że już po pierwszym sezonie grzewczym można odczuć znaczną różnicę w rachunkach. Komfort użytkowania domu energooszczędnego stoi na bardzo wysokim poziomie, ponieważ ma doskonałą izolację. Sprawia to, że zimno nie przenika między szczelinami lub otworami okiennymi. Nie rozprzestrzenia się też wilgoć, która jest bezpośrednią przyczyną powstania grzybów oraz pleśni. Warto zauważyć, że gdy raz pojawi się grzyb na ścianie to potem bardzo ciężko jest go zlikwidować, a poza względami estetycznymi jest on również niebezpieczny dla zdrowia. Wartość rynkowa tego typu budynków jest większa, a jest to bardzo ważna informacja dla inwestorów, którzy w przyszłości planują sprzedaż domu energooszczędnego. Budując tradycyjną konstrukcję trzeba się liczyć z tym, że z upływem lat będzie ona tracić na cenie, natomiast jeśli chodzi o energooszczędne budynki to ten spadek nie jest tak szybki. Oczywiście chodzi tu o obiekty posiadające podobny metraż. Domy energooszczędne mają też wady, a najważniejszą z nich jest skomplikowane wykonanie. Zaprojektowanie takiego budynku nie jest proste, ponieważ muszą być spełnione rygorystyczne normy. Dlatego wykonawca powinien posiadać nie tylko szeroką wiedzę, ale również bogate doświadczenie. Nawet mała pomyłka może być brzemienna w skutkach, dlatego należy skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta, który cieszy się dużym uznaniem. Domy energooszczędne charakteryzują się prostą formą, która nie wszystkim może przypaść do gustu. Wyższe koszty budowy to kolejny minus, ale trzeba pamiętać, że inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie pracowni architektonicznych, takich jak Archeton, Archipelag, MG Projekt.