Transport drobnicowy
Przewozy drobnicowe to najczęściej dystrybucja gotowych produktów, których ilość nie jest na tyle duża, aby w całości zapełnić określony środek transportu. W praktyce spedycja drobnicowa często zajmuje się organizacją dostaw do sklepów oraz innych punktów handlowych lub usługowych. Spedytor musi po przyjęciu zlecenia znaleźć odpowiedni środek transportu oraz zaplanować trasę w sposób optymalny.
Planowanie tras polega na połączeniu towaru od klienta A z towarem od klienta B oraz dostarczenie ich ponosząc możliwie jak najmniejsze koszty przy jednoczesnych zachowaniu oczekiwanej jakości. Kto korzysta z usług przewozów drobnicowych? Są to np. salony odzieżowe znajdujące się w galeriach handlowych, które muszą mieć codzienne dostawy małych partii towaru ze względu na ograniczoną przestrzeń magazynową.
Dostawy muszą być zrealizowane przed otwarciem galerii w określonym okienku czasowym, dlatego zaplanowanie trasy wymaga od spedytora wysokich umiejętności. Kierowcy samochodów zarządzanych przez spedytorów drobnicowych otrzymują zlecenie realizacji transportu, na którym ujętych jest kilka punktów rozładunku towaru w określonych godzinach czasowych.
Transport całopojazdowy
W odróżnieniu od transportu drobnicowego przewozy całopojazdowe polegają na przeznaczeniu całej powierzchni ładunkowej do realizacji tylko jednego zlecenia. Doświadczeni spedytorzy posiadają bazę firm transportowych, z którymi współpracują i wysyłają odpowiednie auta do realizacji zadań. Kierowca dostaje wiadomość od spedytora na temat punktu załadunku oraz rozładunku.
Transport całopojazdowy jest opłacalny w przypadku przewozu dużej ilości towaru. Często punktem początkowym oraz końcowym są duże magazyny lub zakładu produkcyjne, a środkiem transportowym są kontenery lub naczepy z zabudową różnego typu. Spedycja całopojazdowa często korzysta w swojej codziennej pracy z giełd, aby pozyskać lub sprzedać ładunek.
Transport międzynarodowy i krajowy
Warto wspomnieć, że istnieje podział ze względu na obszar działania. Spedycja krajowa zajmuje się organizacją procesu transportowego tylko w obrębie jednego kraju. Natomiast do obowiązków spedycji międzynarodowej należy organizacja przewozu towarów na terenie różnych państw. Wiele dużych firm spedycyjnych posiada dedykowane działy do obsługi zleceń na różnym obszarze.
Spedytor międzynarodowy powinien znać regulacje dotyczące transportu obowiązujące w różnych krajach oraz powinien posługiwać się językiem obcym co najmniej w stopniu komunikatywnym. Firmy spedycyjne najczęściej wysyłają auta, realizując zlecenia na terenie Europy, ale zdarzają się też przypadki dalekich transportów do krajów azjatyckich.