14 Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce
Te specjalne tereny inwestycyjne SSE są rozmieszczone w różnych regionach kraju. Zasięgnij informacji na temat specyfiki jednej lub kilku z tych stref, abyś mógł wybrać najbardziej odpowiednią lokalizację inwestycyjną.
Specjalna Strefa Ekonomiczna i jej charakterystyka
Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce (SSE) dają firmom szereg ogólnych korzyści. Należy do nich zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych dla firm w Polsce oraz zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Każda Specjalna Strefa Ekonomiczna pozwala na maksymalne zwolnienie z podatku dochodowego. Ten „kredyt SSE” jest obliczany zgodnie z celem nowej inwestycji. Wchodzą w to nakłady inwestycyjne, koszty zatrudnienia, wielkość firmy i jej lokalizacja.
Ile wynosi zwolnienie z podatku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych?
Zwolnienie wynosi od 15% do 50% kosztów inwestycji, w zależności od lokalizacji SSE — wyższy poziom występuje na terenach bardziej wiejskich, lub od 15% do 50% dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw pomoc inwestycyjną można zwiększyć odpowiednio o 20% i 10%. Zwolnienie dotyczy tylko zysków z działalności określonej w zezwoleniu SSE. Zbycie kwalifikującego się środka trwałego w ciągu pięciu lat od zakończenia spowoduje utratę prawa do zwolnień podatkowych.
Pomoc inwestycyjna w Specjalnych Strefach Ekonomicznych
W Polsce małe firmy zatrudniają mniej niż 50 pracowników i mają roczny obrót poniżej 10 mln EUR, podczas gdy średnie firmy zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót wynosi poniżej 50 mln EUR. Pomoc inwestycyjna może również zależeć od wielu innych czynników, takich jak data uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE.
Warunki prowadzenia działalności w polskiej SSE
Projekty i inwestycje w SSE mogą rozpocząć się dopiero po uzyskaniu przez inwestora zezwolenia SSE. Każda ze Specjalnych Stref Ekonomicznych ma własny zarząd, a wnioski o pozwolenia (w razie potrzeby negocjacje) prowadzone są na poziomie regionalnym. Przedsiębiorca musi złożyć komplet dokumentów formalnych i zgłosić swoją ofertę do SSE. Przed przyjęciem lub odrzuceniem wniosku odbywa się seria formalnych spotkań, lub negocjacji.
Kryteria akceptacji firm ubiegających się o zezwolenie na SSE
Kryteria te obejmują m.in. inwestycje takie jak:
-
badania i rozwój (B+R),
-
usługi z sektora IT,
-
call center,
-
usługi audytorskie,
-
księgowe,
-
inne inwestycje w doskonalenie produktów i usług.
Oprócz wymogów w zakresie innowacji technologicznych od kandydatów wymaga się również minimalnego kosztu inwestycji i zapewnienia minimalnej liczby nowych miejsc pracy.