Wynika to m.in. z obowiązków takich jak rozliczanie dotacji unijnych, jakie umowa nakłada na firmę otrzymującą dotację (beneficjenta). Jest to szczególnie ważne w przypadku tak precyzyjnego obszaru, jakim jest księgowość. Rozliczenie dotacji, niezależnie od jej rodzaju, będzie wiązało się z obowiązkiem raportowania wykorzystania przyznanych środków, których znaczna część oparta jest na ewidencji księgowej.
Księgowanie dotacji UE — rozliczanie dotacji unijnych w księgach
Ważne jest, aby księgowość po przyznaniu dotacji UE prowadzona była zgodnie z przepisami i instrukcjami zawartymi w umowie o dofinansowanie. Pomocne są również skuteczne mechanizmy kontroli płatności, które m.in. ułatwią zarządzanie płatnościami z określonych subkont. Duży nacisk należy również położyć na mechanizmy kontroli obiegu dokumentów, tak aby umożliwiały skuteczną kontrolę kompletności posiadanej dokumentacji czy też prawidłowości jej autoryzacji. Wdrożenie skutecznej metody podziału kosztów na kwalifikowane i niekwalifikowane, bezpośrednie i pośrednie itp. będzie kluczowym elementem co do rozliczania dotacji unijnych.
Szukaj firmy, która zajmie się kompleksową obsługą rozliczania dotacji
W ramach kompleksowej obsługi firm rozliczających dotację szukaj takich księgowych, którzy oferują prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce i wymogami umowy o dofinansowanie. Sprawdzaj taż, czy usługi finansowe są wspierane elektronicznym systemem obiegu dokumentów, który uznaje wymagania dotyczące dokumentacji projektowej.
Doświadczenie w rozliczaniu dotacji UE — audyty finansowe i kontrole skarbowe
Kontrole i audyty w firmach, które skorzystały z dotacji, są zwykle bardziej szczegółowe i często wymagają dużo czasu, dzięki czemu inspektorzy są w stanie dokładnie zweryfikować wszystkie dokumenty. Dzięki temu, że wszystkie Twoje faktury będą przechowywane na przykład w archiwum firmy, która jest doświadczona w prowadzeniu księgowości związanej z dotacjami unijnymi, audyt finansowy nie będzie już nigdy problemem. Taka firma, dzięki posiadaniu odpowiedniej dokumentacji będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania księgowe i podatkowe organu audytowego.
Obsługa przelewów i płatności związanych z dotacjami
Wykorzystanie dotacji często wiąże się ze złożonym mechanizmem płatności podzielonym pomiędzy poszczególnymi rachunkami bankowymi, tak aby możliwe było posiadanie odpowiedniej dokumentacji rozliczeniowej. Przygotowanie zautomatyzowanego systemu płatności, który po ustaleniu odpowiednich parametrów umożliwi Ci wprowadzanie przelewów według ustalonego podziału, pozwoli Ci mieć większą kontrolę nad finansami z dotacji UE. Zaprojektuj procedury, które pozwolą na dokonanie wyboru preferowanego sposobu akceptacji zrealizowanych płatności lub wybierz odpowiednie biuro doradcze, które Ci w tym pomoże.