Z pewnością najważniejszą rzeczą jest dobranie odpowiedniego rozmiaru zbiornika. W hodowli żółwi wodnych należy wziąć pod uwagę, że 2/3 całego obszaru powinna zajmować woda. Wśród niedoświadczonych hodowców żółwi wodnych krąży mit, że żółwie dostosowują się do wielkości akwarium i już nie rosną. Już przy zakupie akwarium musimy określić jego wielkość zgodnie z gatunkiem i rozmiarem, do którego dorosły osobnik jest w stanie urosnąć. Nie możemy jednak zapominać o zapewnieniu żółwiowi suchego miejsca, ponieważ żółwie lubią wygrzewać się na lądzie z wyciągniętymi nogami. Jeśli kupisz akwarium bezpośrednio w specjalistycznym sklepie, zwykle będzie on miał podwyższone miejsce ze stopniami. Możemy również stworzyć wyspę za pomocą większego kamienia, który uniesie się bezpośrednio z powierzchni wody. Musimy jednak na pewno pamiętać, że wejście na platformę musí być bezpieczne i nie zdarzy się, aby żółw upadł.
Rozmiar terrarium dla żółwia
Dla dorosłego osobnika wskazane jest zapewnienie zbiornika o pojemności około 250 litrów. W przypadku rozmnażania młodych wystarczy około 45 litrów. Jeśli chodzi o długość zbiornika, powinna wynosić co najmniej 1 metr, aby żółw miał wystarczająco dużo miejsca do pływania. Jeśli w terrarium trzymamy więcej żółwi, musimy odpowiednio dopasować rozmiar. Warto także wiąć pod uwagę rozmia dekoracji do terrarium.
Lokalizacja zbiornika
Szukając odpowiedniego miejsca dla żółwia, zdecydowanie musimy pomyśleć o spokojnym miejscu. Żółw potrzebuje spokoju, aby nie przeszkadzał mu ciągły ruch wokół niego lub głośny dźwięk telewizora. Pamiętajmy również, aby nie umieszczać go tam, gdzie jest przeciąg. Powinniśmy również zapewnić żółwiowi część dnia z promieniami słońca, ale także część z cieniem. Szczególnie w ciepłe letnie miesiące. Przebywanie na słońcu pomaga żółwiom pozbyć się pleśni, pasożytów i bakterii.
Wyposażenie techniczne
Podstawowe wyposażenie techniczne z pewnością obejmuje filtrację, ogrzewanie, i oświetlenie. Chociaż na to nie wygląda, żółw będzie wytwarzał dużą ilość odpadów, a woda bez filtracji nie pachniałaby najlepiej oraz byłaby mętna. Zanieczyszczona woda może wywołać zapalenie oczu. Istnieją filtry zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli zastosujemy filtr zewnętrzny, na pewno zaoszczędzimy miejsce w zbiorniku. Mimo to przynajmniej raz w miesiącu musimy tam podmieniać wodę.
Jak już wspomniano, niezbędną techniką jest źródło ciepła w terrarium dla żółwia. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić około 32ºC. Na wyspę instalujemy lampę z promieniowaniem UV B, gdzie żółw może się rozgrzać. Prawidłową temperaturę zapewni grzałka, najlepiej z termostatem, który utrzyma temperaturę między 24ºC a 25ºC. Jeśli mamy filtr wewnętrzny, za filtrem zainstalujemy grzałkę. Jeśli posiadamy filtr zewnętrzny, wskazane jest umieszczenie grzałki w pokrowcu, aby żółwie jej nie obgryzały.
Oświetlenie należy umieścić w oprawie oświetleniowej tak, aby promienie nie uciekały poza terrarium. Czas świecenia powinien wynosić 10 godzin dziennie. Tutaj wskazane jest użycie timera, który będzie monitorował nasz czas świecenia.