Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Upadłość konsumencka w praktyce - jak to wygląda?

Pojawiający się ostatnio dość często w mediach termin prawny „upadłość konsumencka” to nic innego jak ogłoszenie niewypłacalności osoby fizycznej. Tak jak firmy mogą w pewnych warunkach ogłosić bankructwo, tak i obywatel, spełniający określone warunki, może zwrócić się o ogłoszenie jego upadłości konsumenckiej. Wiąże się z tym jednak wiele pytań.
  • 24.06.2021 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Upadłość konsumencka w praktyce - jak to wygląda?

Co daje upadłość konsumencka?

Podstawowym celem jest w tym przypadku oddłużenie osoby prywatnej. Jeżeli taka osoba wbrew podejmowanym staraniom nie jest w stanie spłacić ciążącego na niej zadłużenia, może złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. W przypadku uzyskania pozytywnej opinii sądu zostaje wydany wyrok o upadłości. 

Nie oznacza to jednak zamknięcia całej sprawy. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach właściwa procedura zaczyna się dopiero w tym momencie. Chodzi przede wszystkim o dłużników, którzy posiadają majątek, który może zostać spieniężony na poczet pokrycia części zobowiązań wobec wierzycieli. Sytuacja ta dotyczy również tych, którzy posiadają dochód, pozwalający na regularną spłatę choćby części posiadanego zadłużenia.

Właściwa część postępowania upadłościowego polega przede wszystkim na podziale Masy Upadłościowej – jeżeli taka istnieje. Tworzy się również Listę Wierzycieli. W tych czynnościach bierze udział wskazany przez sąd syndyk oraz sędzia-komisarz, kierujący prawną stroną działań syndyka i monitorujący jego pracę. 

Procedura upadłości

Złożenie wniosku przez wierzyciela jest pierwszym krokiem w całej procedurze, związanej z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. Dla sądu na tym etapie istotne są warunki formalne, które należy spełnić, najważniejszym z nich jest ocena rzeczywistej niewypłacalności oraz sprawdzenie czy ma ona charakter niezawiniony. 

Wydanie wyroku dotyczącego upadłości oraz powołanie syndyka i sędziego-komisarza, skutkuje w rezultacie stworzeniem Planu Spłaty Wierzycieli. Dla osoby ogłaszającej upadłość niezwykle ważna jest w tym przypadku informacja, że spłata ta musi mieć realne szanse na realizację, na dodatek dotyczy jedynie części kwoty, takiej, jaką dłużnik jest w stanie spłacić w ciągu 3 lat. Pozostała część długu zostaje umorzona. 

Plan spłaty

Plan Spłaty Wierzycieli rozpoczyna się zaraz po zakończeniu postępowania upadłościowego przez sąd. W tworzeniu tego planu uczestniczy syndyk, który ustala z wierzycielami i dłużnikiem procent długu i harmonogram spłat. Warto jednak pamiętać, że po dokonaniu końcowych ustaleń powołanie syndyka wygasa, a przestrzeganie założeń Planu pozostaje wyłącznie w gestii dłużnika i wierzycieli.

Po wykonaniu przez dłużnika zaleceń planu spłaty lub po jego uchyleniu, które jest możliwe w toku dalszych dziań sądowych, zostaje wydane postanowienie sądu o oddłużeniu.

Dłużnik niewypłacalny

Początkowa ocena stanu finansowego dłużnika jest niezwykle ważna, ponieważ od niej zależy wydanie wyroku o upadłości konsumenckiej i określenie dalszego planu działań. W przypadku dłużników, u których nie da się wskazać Masy Upadłościowej, która mogłaby zostać sprzedana, by pokryć część zobowiązań wobec wierzycieli, a na dodatek nie występują przesłanki, które mogłyby sugerować, że dłużnik będzie w stanie dokonać jakichkolwiek spłat części długu, sąd może zalecić pominięcie tworzenia Planu Spłaty Wierzycieli i orzec całkowite oddłużenie bez konieczności dokonywania choćby częściowej spłaty.

Oczywiście w tej sytuacji wierzycielom przysługują różne środki odwoławcze, jednak wówczas to na nich spoczywa wskazanie możliwości dokonania przez dłużnika częściowej spłaty.

Podstawową korzyścią z upadłości konsumenckiej jest oddłużenie i wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych. Istotne jest również powstrzymanie narastających lawinowo odsetek.

Źródło: Bezkarnie pozbądź się długów. Czym jest upadłość konsumencka i komu się opłaca?

Materiał zewnętrzny


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III