Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Na czym polega zasada memoriałowa?

Każdy z nas wie, że świat finansów opiera się na swoich zasadach i podstawowych filarach. Jednym z nich jest właśnie zasada memoriałowa, która jest jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości. Jednak czy każdy wie na czym dokładnie ona polega?
  • 17.09.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega zasada memoriałowa?

Czym jest zasada memoriałowa? 

Jak łatwo można się domyślić, dla większości laików, świat finansów jest czymś niezrozumiałym, a co więcej wszystkie definicje i wyjaśnienia formułowane są w niezrozumiałym dla nas, branżowym języku. Postarajmy się więc wyjaśnić zasadę memoriałową w możliwie najprostszych słowach. Jak możemy przeczytać na stronie: magazynprzedsiębiorcy.pl zasada memoriału czyli accrual principle, jest zasadą, która nakazuje ewidencjonowanie przychodów i kosztów, po prostu w okresie którego dotyczą, bez względu na termin ich zapłaty. W skrócie możemy powiedzieć, że zasada memoriałowa to swojego rodzaju nakaz. Wymusza on więc księgowanie każdego dokumentu, który potwierdza zaistnienie zdarzenia księgowego, a w efekcie niesie on za sobą określone konsekwencje finansowe. Zauważyć trzeba, że dynamiczna współczesna gospodarka, nie tylko w skali krajowej, ale także w skali światowej, nie mogłaby odpowiednio funkcjonować o ile nie miałaby podstawy informacyjnej. Informacje finansowe są niezwykle cenne i stanowią źródło na którym opiera się współczesny system rachunkowości. Właśnie z tego powodu tak istotne jest stosowanie zasady memoriałowej. Dzięki niej, w księgach rachunkowych, będą ujęte wszystkie  zdarzenia finansowe, które miały miejsce w danym roku. Zalicza się w to także osiągnięte przychody, a także koszty związane z tymi przychodami, jednocześnie termin wpływu należności, a także termin zapłaty zobowiązań nie gra żadnej roli. Co więc jest skutkiem zasady memoriałowej? Otóż, dzięki zasadzie memoriałowej możliwe jest wykazywanie, a jednocześnie uwzględnianie przychodów w danym okresie, w momencie kiedy niezbędne jest ustalenie wyniku finansowego. Nie ma znaczenia, czy kontrahent lub inny podmiot finansowy zdążył uregulować swoje należności czy też nie. Kolejno, w myśl tej zasady, obliczonym przychodom należy przeciwstawić koszty, które są z nimi bezpośrednio powiązane lub koszty z całego okresu. Wówczas wynik finansowy określa się jako wynik memoriałowy.

Sprawdź również: https://ebudowa.pl/ekran-zagrzejnikowy

Zasada memoriałowa- stosowanie

Jeśli cofniemy się do wieku XIV i XV, to już wtedy będziemy mogli zauważyć pierwsze próby stosowania zasady memoriałowej. Niemniej jednak, dopiero w ubiegłym stuleciu zaczęła ona nabierać pożądanego kształtu. Wpływ miało na to, zauważenie, że tylko i wyłącznie poprawne określenie wyniku finansowego jednostki zależy od właściwego określenia momentu w którym powstają koszty, a także i przychody. Już w 2005 roku, Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie reformy do własnego systemu rachunkowości. Głównym celem tej reformy było dopasowanie się do światowych wymogów jakie obowiązywały w zakresie finansowej sprawozdawczości. Warto również wskazać, że skierowane specjalne zalecenia przez Europejską Federację Księgowych, w kierunku organów rządowych, a także podmiotom sektora publicznego, w zakresie prowadzenia rachunkowości, w której zastosowanie znalazła także zasada memoriałowa. Dzięki temu sprawozdania finansowe mogą być o wiele bardziej przejrzyste, a w efekcie są one o wiele lepszym źródłem informacji i mogą być wykorzystywane w zakresie planowania i zarządzania. W naszym kraju, również obowiązuje ustawa o rachunkowości. W jej myśl niezbędne jest stosowanie zasady memoriałowej, by zapewnić współmierność przychodów, a także związanych z nimi kosztów, zarówno w odniesieniu do aktywów jak i do pasywów w danym okresie rozliczeniowym. Kolejno, nie można zapomnieć o tym, że jeśli chcemy dokładnie rozpatrywać zastosowanie zasady memoriałowej w świecie finansów i rachunkowości, to nie można pominąć zasady kwasowej, która jest jej dokładnym przeciwieństwem. Niemniej jednak, podstawowa różnica w przypadku obu tych zasad przejawia się w sposobie ujmowania kosztów przychodów.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III